Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Марина Иванова: Над 480 животни получиха помощ след взрива в Бейрут

„Ситуацията е много тежка и човек не може да си представи, как в един миг, стотици хиляди хора остават без дом. Преди няколко дни, дори намериха един човек, който е оцелял един месец. Животът се възражда, макар и бавно, в момента се разчистват останките от разрушени сгради и автомобили. Голяма част от хората са си помислили, че това е краят света, защото взривът се е усетил много надалече и много силно– съобщи за Радио Благоевград д-р Марина Иванов, директор на българския офис на Фондация „Четири лапи“, след завръщането си от спасителна мисия в Бейрут.

Тя беше част от Международния екип на Фондация „Четири лапи", който няколко седмици помагаше за спасяване на бездомни животни и домашни любимци, след експлозията на 4-ти август,тази година в ливанската столица. Припомняме, че тогава загинаха повече от 170 човека, стотици хора останаха без дом, а за хиляди домашни любимци, улицата се превърна в място за живот.

Каква бе целта на мисията?

„Фондация „Четири лапи“ не за първи път участва в подобни спасителни мисии, като целта на тази беше да помогнем на бездомните животни и домашни любимци, изпаднали в беда след взира, както и на техните стопани да намерят изгубените животни. Пристигнахме в Бейрут две седмици след инцидента, защото преди това в тази територия не се допускаха други хора, освен армията и екипите на хуманитарните мисии“ – уточни за Радио Благоевград д-р Марина Иванова.

Спасителният екип е помогнал на над 480 животни

Ветеринарният лекар съобщи, че по време на спасителната мисия е било помогнато на около 480 животни –  бездомни животни и домашни любимци. Екипът на „Четири лапи“ е имал свой пункт в основния хуманитарен лагер в Бейрут, в който се е оказвало помощ както на пострадали хора, така и на пострадали животни. Най-трудно е било залавянето на животни, на които е трябвало да се помогне медицински, защото те са били много стресирани и уплашени.

„На ден имахме над 100 животни, които минаваха през пункта не само за да се нахранят, я просто за да проверим какво е състоянието им. Собствениците ни разпитваха какво още е необходимо да се направи за тях, много важно беше животните да се третират срещу паразити, които имаше в изобилие в руините. Имаше животни с по-леки и с по-сериозни травми – на крачета, на главата,  имаше кученце с възпалени бели дробове от праха, който е погълнало след взрива“ – разказа за един от случаите д-р Марина Иванова.

Котките са най-многобройните домашни любимци в Бейрут

„Бездомните котки са най-многобройни в Бейрут и именно те бяха останали в засегнатите райони самички, бяха много наплашени, но след като започнахме за слагаме храна на определи места, те започнаха да се появяват. Оказа се, че до всяка една къща и сграда, има поне едно семейство, което отглежда котки“ – сподели още ветеринарният лекар.

Тя уточни, че много хора са се завръщали край разрушените домове, не толкова за да видят какво се случва с покъщината им, а за да търсят изгубените си домашни любимци.

Изгубените домашни любимци са били търсени по старомодния начин

Понеже, кучетата в Бейрут не са били с поставен микрочип, защото не е изградена единна система за тяхното проследяване, собствениците им са ги търсели по старомодния начин – чрез разлепване на снимки и информация по сградите или чрез социалните мрежи.

„Имаше случаи на намерени домашни любимци и тази, неподправена радост, която може да се види в очите на едно куче, което вижда стопанина си след няколко дни раздяла, наистина е нещо уникално“ –разказва още д-р Марина Иванова.

Бедствията сплотяват хората

Ветеринарният лекар сподели още, че онова, което прави впечатление в Бейрут, е сплотяването на хората и намирането на начини да си помагат един на друг. Голяма част от останалите без дом, са били настанявани безплатно в хотелите, оцелели след взрива.

„За съжаление, този кошмар е в съчетание с последиците от пандемията, което утежнява обстановката, но в момента лека полека, градът се съживява. Ще отнеме много дълго време възстановяването, важното е, че се работи и хората си помагат един на друг“ – съобщи още директорът на Българския офис на Фондация „Четири лапи“.

Д-р Марина Иванова изрази готовност при необходимост да участва в продължение на мисията през втората половина на септември, ако има нужда от подобна помощ и ако има достатъчно ресурс, който да позволи това.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Марина Иванова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Наръчник срещу дигиталната зависимост на децата

„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..

публикувано на 08.11.24 в 14:29

Екоакция за нова гора

Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..

публикувано на 08.11.24 в 14:20

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..

публикувано на 08.11.24 в 13:20

Омбудсманът Злата Ризова: На 14 ноември ще е поредният ден на доброто, което е навсякъде около нас

Благотворителен концерт, под надслов "Да помогнем на Вили", ще се проведе на 14 ноември в Благоевград. Неговата цел е да бъдат събрани средства в помощ на една българска майка - Величка Маринкова, която е диагностицирана с онкологично заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в Република Турция. Концертът е с начален час 18.30 ч. в зала..

публикувано на 08.11.24 в 13:09
професор Робърт Филипс

Тръмп 2.0: Политическата пътна карта за Америка и света според проф. Робърт Филипс

В политическото предаване “Събития и личности”, проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в България (АУБГ) и експерт по международни отношения, коментира завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, след историческата му победа на президентските избори. Според професор Филипс, победата на Тръмп ще доведе до голяма..

публикувано на 08.11.24 в 12:55

Проф. Валентин Василев и какво е да бъдеш "Агент на промяната"

Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..

публикувано на 08.11.24 в 11:55
Борис Ячев в студио на БНР

Борис Ячев: Основна отговорност носят партиите, чиито членове бяха в секционните комисии

В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..

публикувано на 08.11.24 в 11:40