Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха "Летопис" по повод 100-годишнината на благоевградския театър

8
Снимка: Елеонора Тахова


На тържествена церемония във фоайето на Драматичния театър "Никола Вапцаров" бе представен "Летопис", посветен на 100-годишнината на институцията. Целият екип на театъра, както и представители на културни и образователни институции, жители и гости на града, уважиха събитието. На специална видеостена бяха прожектирани всички заглавия, играни от благоевградския театър през последните 100 години.

Първият човек, който си закупи "Летопис", бе театралният педагог и режисьор доц. Златко Павлов, който каза:

"За мен това е една памет, която трябва да остане. И се радвам, че Елена Илиева се е занимавала с този невероятен, колосален труд. Това е ценност, която често ще разлиствам. Това е преклонение пред паметта на големите ни артисти и режисьори, които са били в този театър."

Драматургът Елена Илиева започва създаването на "Летопис" през 1982 година, a в подготовката на книгата се включват и нейни колеги от театъра, които помагат с информация за стари пиеси, програми и т.н.

"Когато започнах да събирам тази информация, не мислех че ще бъда тук до 100-годишнината на театъра. Преди две години донесох на директора Маргарита Мачева летописа на Сливенския театър и й казах: "Погледни колко е хубав, хайде да направим и ние!". И тя: "Да, но ние нямаме тази събрана информация." Аз й казах, че я събирам 30 години. Точно тогава Министерството на културата подпомагаше финансово театрите, които ще празнуват 100-годишнина. Тя беше отишла да разговаря с тях и те й бяха казали: "Каква 100-годишнина, този театър е пред закриване!", защото театърът не беше в добро финансово състояние. Въпреки това, когато им показахме моята работа, те приеха да финансират издаването и отпечатването. Така се роди тази прекрасна книга. Не очаквах, че ще бъде 700 страници", каза в интервю за Радио Благоевград авторът на "Летопис" Елена Илиева и допълни:

"Датата 15 септември е чудесна този "Летопис" да тръгне към своите читатели. Още Добри Войников нарича театъра "най-прекрасно и забавно на света училище". Първите непрофесионални актьори на този театър са били учители", каза още Илиева.

"Много е любопитно да разгърнеш тази книга и да видиш кои актьори са играли ролите във вечните класически пиеси и е много интересно, когато и на теб ти се случи да играеш тази роля. Съхраняването на паметта е изключително важно", каза заместник-директорът по административните въпроси на театъра Севар Иванов.


Драматичният театър "Никола Вапцаров" вече започна своя 101-ви сезон. 
Чуйте звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25
Емил Радев

Исторически момент за България: евродепутатът Емил Радев за присъединяването ни към Шенген

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..

публикувано на 29.11.24 в 11:14