Активно участие на петричани в национална благотворителна кампанията по книгодаряване. Събраните книги ще бъдат дарени в местно тетевенско читалище, разказа за Радио Благоевград организаторът на инициативата Филип Зуберски:
„Заедно с приятели, с които много обичаме да четем книги и да пътуваме и особено района край Тетевен. Когато ходих на екскурзия там посетихме местното читалище, което е от 1897 година. Разгледахме книгите вътре и видяхме, че доста от книгите са стари. От приказка на приказка решихме да направим една кампания и да помогнем на читалището. Като помогнем да съберем по - нови издания, да обновим техния книжен фонд, тъй като наличните книги там са предимно остарели, някои дори се разпадат. Всяка библиотека има нужда от лавици пълни със съвременни заглавия, актуални издания, а пък в същото време всеки един от нас има поне една прочетена книга, която стои и хваща прах. По този начин тази книга може да бъде едно безценно съкровище за някой друг“, каза в ефира на Радио Благоевград Филип Зуберски.
Петричанката Александра Сапунджиева е момичето, което с радост прегръща идеята на Филип и се заема със задачата да събира дарените книги от желаещите петричани.
„Петричани са активни. Има до момента много дарени книги от този регион. От ученици основно. Сигурен съм, че още много хора ще се включват там от региона“, подчерта Зуберски.
Събраните книги ще бъдат дарени на 1 ноември. Организаторът разкри, че поради големия брой книги и желанието на дарителите, освен читалището в Тетевен още няколко читалища ще получат дарения. Кои ще бъдат те – предстои да бъде обсъдено от организаторите.
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..