Държавна агенция „Електронно управление“ започва наблюдение и проверки на уебсайтове и мобилни приложения на организациите от обществения сектор за достъпност за потребителите, по-специално за хората с увреждания и възрастните хора. Одобрена е Методология за наблюдение и проверки на достъпността от Председателя на ДАЕУ, в съответствие с установената европейска методика.
Задължените лица на национално ниво, които трябва да осигуряват лесен достъп до своите уеб сайтове и мобилни приложения, са административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, съгласно чл. 1, ал. 1 и 2 от Закона за електронно управление. При изграждането на достъпна уеб среда следва да се спазват принципи и техники при проектирането, създаването и актуализирането на уебсайтове и мобилни приложения, за да станат по-достъпни за потребителите, и по-специално за хората с увреждания, а съдържанието да е пригодно за лесно възприемане и използване. Под внимание, трябва да се вземат различните увреждания, включително зрителни, слухови, двигателни, когнитивни, които могат да засегнат нормалния достъп на тази котегория потребители.
България въведе в националното си законодателство изискванията на европейската Директива 2016/2102 относно достъпността с изменение и допълнение на Закона за електронното управление и на Наредбата за общите изисквания към информационните системи, регистрите и електронните административни услуги, която е в сила от януари 2020 г.
От октомври тази година ДАЕУ ще започне наблюдение и проверка на определени извадки от уеб сайтове, а от юни 2021 г. – на мобилни приложения, на организациите от обществения сектор. В проверките агенцията ще разчита и на приноса на хора с увреждания, които ще извършват тестване на интернет страници със спомагателните технологии, които те използват. Първоначално ще се извършва т.нар. опростено наблюдение, което ще установява бариерите, които пречат на хората с увреждания да достъпват уеб съдържание. В Методологията на ДАЕУ за наблюдение и проверки на достъпността, се описват методите за наблюдение, инструментите, които ще се използват за тестване, подход за определяне на извадки от уеб страници и проверка на извадки, образец на декларация за достъпност, препоръки към потребителските интерфейси. Документите са публикувани на сайта на ДАЕУ- https://e-gov.bg/wps/portal/agency/home/%D0%B0ccessibility-websites/web-access-documentation.
Първият период за наблюдение на уеб сайтовете и мобилните приложения приключва през декември 2021 г., като резултатите от проверките ще се докладват на Европейската комисия.
Остава динамична ситуацията около пожара над село Илинденци, който бушува вече трети ден. Мобилизирани са много огнеборци и специализирана техника и въпреки това заради силния вятър битката с огъня е истинско предизвикателство. Главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението информира, че..
Усложнява се обстановката в района на пожара над село Илинденци. Малко преди 15:00 ч. беше изтеглена част от живата сила в района на пожара, където заради силния вътър, пожарът от низов е станал върхов, каза за Радио Благоевград кметът на Струмяни Емил Илиев. Най-голямото предизвикателство пред огнеборците е вятърът, каза за Радио Благоевград..
Продължава да е сложна и динамична обстановката в района над село Илинденци, община Струмяни, където от вчера бушува пожар. Булдозери правят по-широки просеки към населените места в посока Кресна и към планината с цел недопускане на разпространението на огъня. Почти двойно се увеличи броят на огнеборците днес в сравнение с вчера. Заради..
Няма опасност за населените места , но пожарът продължава да се разраства на североизток, каза за Радио Благоевград комисар Валентин Василев. Към 9.30 ч. хеликоптер започна да облива пожара. Очаква се помощ по въздух и от ЕС, каза по-рано днес областният управител Георги Динев. Относно моментната картина на пожара, комисар Валентин Василев, заяви..
Пожарът, възникнал вчера следобед край ТЕЦ "Бобов дол" е локализиран. В района все още горят бали със слама и 15 вагона, натоварени със слама. До момента огънят е обхванал площ от 30 дка. съобщиха от полицията в Кюстендил. Гасенето продължава и през днешния ден. От полицията допълниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма...
12 доброволци от столицата гасят пожара над село Илинденци. Антон Терзиев от доброволно формрование „Софийска община“ каза за Радио Благоевград, че доброволците от формированието ще действат в района на дерето, за да не допуснат пожарът да продължи към пътя. Те се включат в гасенето с ранцеви пожарогасители и с лопати и с кирки, с които ще правят..
Над 20 са изгорелите къщи, няма пострадали хора, твърдят от общината. На територията на трите села – Рани луг, Слишовци и Насалевци е обявено частично бедствено положение. Екипи на пожарната , гранични полицаи, горски служители, земеделци и доброволци се включиха в потушаването на огъня. Пожарникарите останаха на терен и през нощта, а доброволците бяха..