Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Бягане за животните“ в защита на животните

По повод Световния ден на животните, който ще отбележим на 4 октомври, Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията (КАЖИ)​, за втора поредна година организира благотворителното „Бягане за животните“.

„4 октомври е много важна дата, тъй като на този ден през 1925 г. е стартирало социалното движението за защита на животните. То е стартирало в Германия и това е датата, в която масово защитниците на животните излизат и говорят за проблемите на животните, за благосъстоянието на животните и за начините, по които може да им се помогне. За съжаление, животните, на които им се причиняват страдания всяка година се увеличават, а не намаляват. Все по-актуална става тази тема затова, наистина трябва да обърнем внимание на страданието на животните и да се опитаме да го намалим“ – коментира за Радио Благоевград Петя Алтимириска от Гражданското движение за забрана фермите за ценни кожи в България и КАЖИ.

Тя уточни, че освен искането за забрана на фермите за кожи в България, защитниците на животните настояват да се обърне внимание и на най-жестокия модел за отглеждане на кокошки носачки – това е клетъчното отглеждане. За него се знае освен, че е най-жестокият, е и най-популярният начин за отглеждане на кокошките.

„Целта ни е максимално много хора да се информират за този тип отглеждане и съответно хората, които консумират яйца, да избират яйца, които не са плод на клетъчно отглеждане“ – съобщи още Петя Алтимирска.

Тя уточни, че яйцата от клетъчно отглеждани кокошки са обозначени с Код 3 на опаковката или на самото яйце. Когато Кодът е 0, това означава, че яйцата са Био, при Код 1 – кокошките са свободно отглеждани, при Код 2 - яйцата са от подово отглеждани кокошки.

Другата тема, за която ще се говори на събитието, е отглеждането на  гъски за деликатеса Фоа гра или така популярния „гъши пастет“.

„Това е продукт на изключително жестока практика. Методът, по който се получава продуктът е известен като „гушене“. Това е насилственото хранене на патиците и гъските, за да може техният дроб да се увеличи десетократно, да е минимум 400 гр., докато в нормални условия в природата, една патица има дроб около 30 – 40 гр. Така че, за да се увеличи този дроб, се прилага този метод за насилствено хранене. За съжаление, България е третата страна в света по производство на този дроб. Страданието, което се причинява на животните, е наистина неимоверно и ние настояваме, този метод на хранене, да бъде забранен със Закон и у нас. Такъв има вече в повечето европейски страни, само в четири държави в Европа, това все още е позволено “ – допълни Петя Алтимирска.

 Според нея, идеята на събитието „Бягане за животните“, е именно да се провокира вниманието на хората към това, какво се случва с животните и какъв е произходът на продуктите, които те консумират.

Инициативата ще се проведе на 4 октомври, неделя в Борисовата градина в София. Стартът е в 10 ч., в близост до езерото Ариана, дължината на трасето е 5 км. Участието в състезанието ще бъде напълно безплатно, и тъй като бягането е благотворително, всеки участник може да се включи със сума по своя преценка в дарителската кампания. Всеки участник може да се регистрира предварително на линка: https://www.run4animals.caai.bg/index.html?no_redirect…

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05