Посетителският информационен център, който Дирекция „Национален парк Рила“ откри в началото на тази година, е специално оборудван за хора в неравностойно положение и е част от дейностите по проекта Bio2Care, финансиран със средства по програмата за Европейско териториално сътрудничество ИНТЕРЕГ „Гърция –България“.
Днес в Регионалния исторически музей в Благоевград, на заключителен семинар, бяха представени положителните резултати, постигнати от Дирекцията на парка и българските ѝ партньорите по проекта – Регионалната екоинспекция, Югозападният университет, Пирински туристически форум, както и представители на Регионалния съюза на слепите.
„Изграденият посетителски център за хора в неравностойно положение е най-голямото перо в дейностите по проекта, който реализира Дирекция Национален парк Рила“ , каза началникът на институцията Красимир Андонов.
Посетителският център вече е достъпен за посетители с намалена подвижност, със специфични потребности, както и за хората с намалено зрение, обясни директорът Красимир Андонов и информира, че по проекта на територията на парка е изградена и екопътека с рампа за хора с увреждания. Посетитлеският център и екопътеката, която е с указателни брайлови табели, се посещават от хора с увредено зрение, споделиха на семинара представителите на Регионалния съюз на слепите в Благоевград Борислав Лазаров и Васил Тодоров.
По проекта е създаден и съвременен софтуер за мониторинг на биоразнообразието на територията на парка Рила.
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..
„Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..
На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..
Като динамична и доста натоварена определи 2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..