Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д- р Баймакова: Антиретровирусната терапия помага на ХИВ позитивните да водят нормален живот

Д-р Магдалена Баймакова

ХИВ (човешки имунодефицитен вирус) унищожава имунната система, която е защитният механизъм на организма срещу болести и инфекции. Това беше темата на месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ в ефира на Радио Благоевград – БНР.

Как се предава ХИВ?

Основният механизъм за предаване на ХИВ инфекцията е по полов път – вагинален, ректален или орален полов контакт. Друга възможност е чрез кръвен механизъм с  употреба на контаминирани игли с вируса, възможно е и чрез т. нар. вертикално предаване на инфекцията от майката на детето по време на бременността, при самото раждане, след което и чрез кърмата.

Рискови групи

Мъже, които имат полови контакти с мъже, хетеросексуални, с рискови контакти, които не употребяват предпазни средства, хора, които са лишени от свобода, венозни наркомани, използващи общи игли и спринцовки.

Симптоми

В острата фаза на ХИВ инфекцията симптомите са грипоподобни, ако човек развие такива, веднага след инфектирането. Те мога да се сбъркат със симптоми при други инфекции – температура, втрисане, обрив, изпотяване, мускулни болки, зачервено гърло, отпадналост, лимфни възли, лезии в устната кухина. Повечето от инфектираните не преминават през тези симптоми, или впоследствие преминават към втория стадии  – т.нар. латентна инфекция, при която няма никакви симптоми. Безсимптомно вирусът остава в човешкия организъм, уврежда имунната система и се стига до крайния стадии на инфекцията – Синдром на придобитата имунна недостатъчност /СПИН/ „Тогава има много пъстър комплекс от общи прояви – хронични температурни състояния, хронична умора, загуба на килограми, отпадналост, увеличени лимфни възли, хронични обривни единици – това са най-честите знаци, които ни навеждат на мисълта, че пациентът трябва да се тества за тази инфекция“-коментира специалистът от Военномедицинска академия.

Терапия

При инфектираните с ХИВ се прилага антиретровирусна терапия, която пациентът трябва да приема редовно, да следва инструкциите на своя лекар, да има доверие и вяра помежду им. Целта е да се понижи този вирусен товар и крайната цел е да се достигне до т. нар. неоткриваем вирусен товар.  „Това е далечната ни цел със съвременните лекарства. Пациентите, приемайки редовно терапията си остават здрави, имат нормален живот и на практика ако достигнат до неоткрит вирусен товар не са проблем за своите партньори“

Д-р Баймакова уточни, че има 5 специализирани центъра в България,  които проследяват и лекуват инфектираните с ХИВ. Ясен е редът за поставянето на диагнозата, инфектираните остават анонимни.

По данни към миналата година в света има 38 милиона инфектирани.

Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Магдалена Баймакова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в музикален телевизионен форма, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05