Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес почитаме паметта на Св. Иван Рилски

На днешния ден се отбелязва и Денят на българския лекар

Снимка: архив

На 19 октомври православната църква отбелязва празника на Свети Иван Рилски- Чудотворец и покровител на българския народ. Иван Рилски е един от най-известните български духовници, лечители, основател на Рилския манастир, патрон на българските лекари.

Роден е вероятно през 876 г. в село Скрино край Дупница и починал на 18 август 946 г. Живее по времето на цар Борис I и цар Симеон I. Най-активните му години са при царуването на цар Петър I (927-969).

До 25-годишна възраст Свети Иван Рилски е овчар. Първоначално рилският чудотворец постъпва в манастира "Св. Димитър", под връх Руен. Там придобива богословско образование, изучава богослужебните книги, получава духовнически сан и се подготвя за великата си духовна мисия. Приел монашеството, той се отдава на пост и молитва, като се установява в най-високата и безлюдна българска планина Рила, където по-късно основава едноименния манастир. Там той извършва множество чудеса, помага на хората в нужда, изцерява от тежки болести. Славата му се разнася далеч от Рила планина, из пределите не само на България, но и на Европа.

Българският цар Петър I изминава цялото разстояние 500 км от столицата Велики Преслав до Рила, за да се срещне с него. Монахът обаче не пожелава да се запознае с владетеля, вероятно обиден от златото, което държавният глава му предлага, като само му се покланя отдалеч. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България. След смъртта си през 946 година св. Иван е погребан близо до основаната от него Рилска обител, но скоро след това Петър нарежда мощите му да бъдат пренесени в град Средец. Вероятно тогава този първи и най-велик български светец е бил и канонизиран.

През 1183 г., по време на поредната унгарско-византийска война, унгарският крал Бела III превзема Средец и отнася мощите на свети Иван в своята столица Гран (Остергом). Според преданието, местният католически архиепископ твърдял, че не му е известно да съществува такъв светец, за което св. Иван го наказва с онемяване. След като се прекланя пред мощехранителницата и иска прошка, говорът му се възстановява. Впечатлени и обезпокоени от това чудо, през 1187 г. унгарците връщат мощите на светеца в България. На 1 юли Църквата празнува връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилската обител.

През 1195 година цар Иван Асен I тържествено ги пренася в столицата Търново. През 1469 г., след като получават разрешение от султана, монасите от Рилската обител донасят мощите на светеца от Търново в основания от него Рилски манастир. И днес всеки вярващ може да целуне ръката на Свети Иван Рилски, която се намира в специален ковчег пред иконостаса на църквата на манастира.

На днешния ден се отбелязва и Денят на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски. Според преданието най-великият български светец е извършил много чудеса, както приживе, така и подир смъртта си. Именно заради това и българските лекари са избрали светеца за свой закрилник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

85 служители от ОДМВР – Перник с награди по случай празника на МВР

85 служители от ОДМВР – Перник са наградени по случай професионалния празник на МВР, който се отбелязва на 5 юли. Наградите  бяха връчени днес на тържествена церемония от директора на пернишката полиция старши комисар Милчо Милчов. Отличени бяха и призьорите в проведените по повод празника спортни турнири. С почетен знак на МВР –  III степен са..

публикувано на 04.07.25 в 15:59

"Витошки напеви" ще огласят Кладница на 5 юли

"Витошки напеви" ще огласят пернишкото село Кладница на 5 юли. Над 520 самодейци от Югозападна България ще пеят и танцуват на откритата сцена пред читалището в селото по време на традиционния регионален събор. Тазгодишното издание на регионалния фолклорен събор „Витошки напеви” е 18-то поред. За първи път съборът е проведен през 2007 година с идеята да..

публикувано на 04.07.25 в 14:28

Активно свлачище край Витановци изисква укрепване

Свлачището в района на пернишкото село Витановци е в активно състояние и се нуждае от укрепване. При извършените обследвания през последните години са констатирани нови деформации и разширение на регистрираните пукнатини по асфалтовата настилка. Свлачището е на пътя Батановци- Ярджиловци- Витановци. Преди повече от 15 години то е било укрепено, но с..

публикувано на 04.07.25 в 12:20

ОУ „Христо Ботев“ в Сандански ще бъде основно обновено

Община Сандански получава значителна държавна подкрепа за подобряване на образователната си инфраструктура в III ОУ „Христо Ботев“. Внесеното от кмета Стоянов мотивирано искане за отпускане на целеви средства относно реконструкция, основен ремонт и обновяване на сградата на III ОУ „Христо Ботев“, бе одобрено от Министерството на..

публикувано на 04.07.25 в 11:41

ОДМВР - Благоевград отбелязва професионалния си празник

В ОДМВР – Благоевград бе отбелязан празника на полицията, който традиционно се чества на 5 юли. Полицаи и представители на различни институции се събраха в двора на дирекцията, за да вземат участие в тържествената церемония.   В началото прозвуча химна на РБългария. Отец Андон Шавулев благослови служителите на реда за здраве и..

публикувано на 04.07.25 в 11:37

Георги Динев: Светофарът в Кресна е най-бързата мярка за облекчаване на трафика

На главния път в Кресна вече функционира светофарна уредба. Светофарът работи с бутон „при поискване“ и хората желаещи да пресекат пътя по пешеходната пътека ще могат да го направят след като изчакат съответния сигнал. Целта е облекчаването на трафика през населеното място откъдето минават пътни превозни средства в посока София и Кулата...

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Празник на пеперудите в село Раждавица – традиции, творчество и природа в три дни

От днес до 6 юли, село Раждавица и село Полска Скакавица ще бъдат домакини на  Празника на пеперудите  – пъстър фестивал, който съчетава традиции, детско творчество, игри и любов към природата. Началото е в 16:00 ч. днес с пресъздаване на древния обичай  „Вай Дудуле“ (Пеперуда)  – ритуал за дъжд, пазен от векове. Децата ще поемат ролята на млади..

публикувано на 04.07.25 в 10:41