Всяко дете мечтае да намери истински приятел, които да остане с него за цял живот. Желанието за създаване на приятелства е толкова силно, че децата или тийнейджърите се радват на появата на всеки нов човек в своя живот, който проявява внимание към техните чувства и интереси. А родителите могат да възприемат такова приятелство с повишено внимание и с някои опасения.
„Бих обяснила, бих обърнала внимание на някои нередности в поведението на приятелчето му. Попадала съм в такава ситуация. Имаше такива случаи, когато беше тийнейджър. Коментирали сме – защо така... питала съм какви са родителите, защото семейната среда има значение. Но не бива да се размахва пръст“, споделя майка от Благоевград.
„Бих посъветвал и двамата какво да правят. Първо почваме от възпитанието на собствените си деца, след това на чуждите. Ако успеем през нашите деца да повлияем върху поведението на техните съученици в положителна посока би било добре“, споделя своя опит по темата друг родител.
Родителите могат да не харесват приятели на децата си по различни причини. Има ситуации, в които намесата на родителите е наложителна, твърди психологът Ирина Недялкова:
„В тийнейджърска възраст основната задача на нашите деца е да се реализират в своята възрастова среда. Следвайки нормалния инстинкт децата гледат да прекарват колкото се може повече време със своите приятели. Ако един родител се намеси в тези отношения негативно детето реагира много болезнено. Това, което ние трябва да помним e никога да не осъждаме нежеланите приятели, когато това става в тяхно присъствие. Ако заварим такова дете у дома трябва да поддържаме добър тон и да не излагаме нашето дете с негативно поведение. Но, за да му помогнем да излезе от кръга на нежеланите приятелства, трябва да му помогнем да изгради интересите си. Моят опит показва, че децата в тази възраст не познават своите особености и способности и съответно не могат да сформират средата, която да отговаря на техните искания да се развиват, да заемат лидерски позиции“.
Критиките, обвиненията, напълно обясними в състояние на стрес, не спомагат за отдалечаване на тийнейджъра от компания с деструктивно поведение, предупреждава още психологът Ирина Недялкова.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..