Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозар Петров: Младите хора търсят работа, има предусещане за криза

| обновено на 27.10.20 в 19:31
2
Светлозар Петров

Светът в карантина със сигурност е нерадостно място - забрани, ограничения, адаптиране към нови обстоятелства. Епидемията от COVID-19 по света има мащабен ефект върху всеки един аспект от живота. Ограниченията в ежедневния живот във всички държави доведоха до закриване и на много компании и освобождаване на персонал - постоянно или временно. 

"Медицинската криза оказа своето влияние още през пролетта. А какви са икономическите последствия от нея предстои да видим. Пролетта и лятото имаше известни увеличения на безработицата в най-засегнатите сектори, например в туризма. След това отново имаше назначения. Към момента по-голямата част от производствените компании изглеждат като възстановили поръчките си и своя капацитет на работа. Продължава обаче да има проблеми в сектора на услугите", каза в интервю за Радио Благоевград Светлозар Петров - управител на JobTiger. По думите му в момента всички се учим да работим дистанционно, а бизнесът се учи как да управялва този процес.

Как да бъдем продуктивни, когато работим от вкъщи?

"Като че ли тук настъпи консенсус за основните правила как да сме продуктивни вкъщи. Трябва да си създадем ритуали, които наподобяват на работния ден. Т.е. ставане, кафе, отделяне на място за работа, да не се разсейваме с радио и телевизия", съветва Светлозар Петров.

През месец октомври се проведе единадесетото издание на изложението "Дни на кариерата", което даде възможност на студенти, млади и опитни специалисти, които търсят кариерно развитие в областта на информационните технологии и телекомуникациите да се срещнат с компаниите - лидери в секторите ИТ, Комуникации и Аутсорсинг и да открият своето ново работно място или възможност за стажантска програма. На 21 октомври се състояха и "Виртуални дни на кариерата", а събитието даде възможност на работодатели и търсещи работа от страната и чужбина да се включат напълно безопасно, независимо къде се намират по света.

"Ситуацията през пролетта наложи да пренесем Националните дни на кариерата виртуално. Виртуалната опция дава възможност на компаниите да свършат своята работа и дават на търсещите работа лица това, от което имат нужда. Всички обаче знаем, че живият контакт е нещо много важно и е предпочитан. Ситуацията ни позволи този месец да проведем и есенните Дни на кариерата в IT, комуникации и аутсорсинг. В тях обаче участваха, във всички градове на провеждане, приблизително 1/3 от обичайния брой компании, които се включват. Това е продиктувано от различни причини - от предпазливост на колегите, а някъде има и генерална забрана за участие в събития на живо...т.е. бизнесът се стреми да си пази хората. От гледна точка на студентите - посетителите запазиха бройката. Аз бих го отдал на това, че има предусещане за криза и не искат да пропуснат възможност да се срещнат с фирмите. Във виртуалното събитие нещата си протекоха по очаквания начин", добави Светлозар Петров.

В края на ноември, ако ситуацията позволява, предстоят нови събития на живо в бизнес секторите икономика, финанси, човешки ресурси, маркетинг, т.нар. Икономически дни на кариерата.

Цялото интервю на Елеонора Тахова със Светлозар Петров чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39