Бисер Кирилов: „С тази тема предизвиквам всички будни хора и се надявам всеки да направи нещо за „кошера“, за да се чувстваме по-добре, по-спокойни и да успяваме!“
Животът в кошера и медоносните пчели вдъхновяват младия художник Бисер Кирилов. За себе си разказва, че е от Кюстендил, завършил е стенопис в Националната художествена академия в София. Това, с което се занимава сега, е да обикаля различни села, България като цяло и да наблюдава природата, растителността и живота. „Не само това ме вдъхновява“ – споделя младият художник и допълва, че Кюстендил е известен с това, че тук е творил Майстора. Той се е вдъхновявал от бита на хората, освен от труда им и от плодовете на труда им.
„Там, където има живот, където има и плод, има и пчели. В тази изложба представям рисунки от съществуването на различни пчели, понеже те са търтеи, майки и работнички. Това, което ме вдъхновява в медоносните пчели е, че те съществуват, за да ги има другите, да си помагат. Създадох рисунките, те са около 50 на брой, още през февруари, но заради различни събития не ги показах. Това ми позволи да натрупам още повече опит. Рисунките са с различни мащаби на пчелите, тъй като те са с 12-14 мм. размер. Аз ги рисувам около 15 до 30 см., има и по-големи. Това, което използвам като начин на презентация, е мастило. Рисувам ги върху хартия черно-бели. Това е еквивалент на нашето отношение към тях. Ние ги виждаме, но не ги разбираме и не ги оценяваме.“ – споделя Бисер Кирилов.
Защо избира с. Смоличано, общ. Невестиво за дом на своята изложба, можете да чуете Бисер Кирилов в звуковия файл:
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..