По-малко търсене на хранителни продукти в търговската мрежа, при втората вълна на пандемията, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
В момента пазарът е свит
„Ако, при първата вълна имаше усилени темпове на пазаруване, сега към момента имаме обратният процес, свиване на търсенето. Може би, сме стигнали някакъв минимум, тъй като не може да спре търсенето на храни. Но, наистина в момента има много ниско търсене. На-вероятно е чисто психологически този момент, защото, когато човек мисли за заболяването, не му е до храна. Липсата на възможности за преяждане, празници, събирания и прочие, също води до намаляването на консумацията на храна“– коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Храните в световен мащаб поскъпват
По отношение на световната тенденция за поскъпване на някой хранителни продукти, като зърнените култури, захар, млечните продукти и растителните масла, Владимир Иванов коментира, че има по-висок индекс на храните с 6 %, спрямо миналата година. Най-голям е ръстът при захарта – 9%, при палмовото и соевото масло, при маслата и млечните продукти, индексът е по-висок с 3%. По-високата цена на захарта е свързана с по-ниското производство при най-големите производители като Индия и Бразилия.
Вътрешният пазар остава стабилен
При вътрешния пазар се наблюдават почти едни и същи процеси като в края на миналата и в началото на тази година.
„Като цяло, имаме по-евтина есен за пипера, картофите, зелето морковите, зрелия лук, ябълките, гроздето. При лимоните и бананите също се наблюдава по-ниска цена, спрямо миналата година, за разлика от доматите и краставиците, които тази година държат доста по-високи равнища. По отношение на захарта, вече няколко месеца има едни стабилни равнища от около 1.30 - 1.35 лв. на едро, тук световната тенденция почти не се е отразила на вътрешния пазар“ – уточни Владимир Иванов.
По отношение на варивата – при фасула има задържане на цената, но тя е със 17 % по-висока, спрямо миналата година и по-ниска, спрямо 2014. По отношение на ориза, въпреки световната тенденция за повишаване на цената, в България се запазват стойностите от февруари между 2.20 - 2.40 лв. Стабилни остават цените при яйцата и пилешкото месо. Интересна е тенденцията при сирената и кашкавалите, тъй като при тях средната цена продължава да се изменя и това се дължи на липсата на пазарно участие на обществения сектор при формиране на пазарната цена. През последните 20 дни се наблюдава и стабилизиране цената на олиото, което в момента се продава от около 2.59 - 2.60 лв. за литър.
По-скъпа е „потребителската кошница“ сега
С около 8 лева е по-скъпа към днешна дата „потребителската кошница“, спрямо същия период на миналата година, но не се наблюдават пазарни процеси, които са необичайни.
„Тук има един голям проблем, свързан със свръх производството на картофи и липсата на пазар. Затова, нека потребяваме повече български картофи, тъй като при това потребление, много картофопроизводители ще имат проблеми с реализацията“ – коментира още Владимир Иванов, който прогнозира запазването на тези пазарни тенденция в близките месеци. Той не изключи увеличение на „ценовата ножица“ в малките търговски обекти, които, заради по-ниското потребление, се налага да увеличават цените, за да оцелеят.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..