Масова паника и прекомерна антибиотична употреба сякаш доведе до дефицит на лекарства в аптеките. Слушатели сигнализират, че в аптеките има сериозен недостиг на тъй необходимия за много хора фраксипарин. Бременни жени с тромбофилия търсят животоспасяващите инжекции, без които могат да загубят живота, който носят в себе си. Лекарството се предписва и на онкоболни. То помага да не се съсирва кръвта, но е обявено, както още три антибиотика, за лечение на пациенти с коронавирус.
В три от общо 5 аптеки в Разлог могат да се намерят противовирусни препарати и витамини. Антибиотици от рода на азитромицин се намират по-трудно и обикновено пациентите се снабдяват с тях, ако са сред първите клиенти на аптеките. Все пак ситуацията е по-добра, отколкото преди 5 дни, когато най-търсените медикаменти изчезваха заради презапасяване. Това показа репортерската проверка в Разлог.
Величка Бочкова е дългогодишен фармацевт в Перник и председател на Регионалната колегия в областта. Тя информира, че в болничните аптеки в града вече има от нужното лекарство за бременни и онкоболни фраксипарин. Бочкова заяви, че в нейната аптека е наличен медикамента и успокои, че до дни ще има и в другите аптеки в Перник. Дефицитът се е получил заради масовата психоза и изкупуване без рецепти или с рецепти, изписани от личните лекари „по телефона“. Величка Бочкова изтъкна, че лоша практика в последно време е изписването на антибиотици, определени за ефикасни при коронавируса, но без пациентите да са прегледани и да е установена реална опасност за здравето им.
Председателят на Регионалната фармацевтична колегия – Благоевград Константин Качулев изказа също критично мнение относно липсата на лекарства в аптеките. Той заяви, че обявените антибиотици за ефикасни при лечение на болни от коронавирус не са за всеки пациент с доказан положителен PSR тест и има опасност да се развие резистентност към медикамента.
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..