Българският визуален архив е платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Сайтът стартира с 2000 снимки от четирима дарители, като до края на тази година фотографиите трябва да станат 5 000. Организаторите на начинанието от фондация „Български визуален архив“ разчитат на дарители за попълване на фонда на платформата и се надяват, че ще пробудят интереса на публиката към разглеждане и коментиране на снимки, които „разказват“ за бита, обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората, историята на България през XX век. „Искаме този сайт-архив да бъде изграден от публиката и да се ползва от публиката. Идеята е миналото да стане тема за дискусия, хората да се върнат към него, отново да искат да говорят за него, да стане интересна и актуална тема“, очерта за Радио Благоевградцелите на начинанието Йохана Траянова, която е редактор и отговаря за комуникацията с публиката. Ръководител на платформата еТихомир Стоянов, Даниел Маджаров отговаря за уеб дизайна и програмирането, включват се и доброволци. Снимките са описани, датирани и са с уредени авторските права, могат да бъдат изтегляни и ползвани безплатно под лиценза на Creative Commons 3.0
„За мен като представител на по-младото поколение, този визуален архив е много важен от гледна точка на това, че ние живеем в една дигитална ера и е много важно всички млади поколения и тези, които следват след нас, да имат много лесен достъп до миналото, да могат да го изследват, да видят как са живели нашите прадеди. Това е много важно и ключово, за да се съхрани народната памет“, подчертава обществената полза от българския визуален архив Йохана Траянова. И прибавя още широк кръг от хора, за които ще е ценен създаденият дигитален архив - историци, писатели, журналисти, научни работници, артисти, ученици, студенти.
За Йохана Траянова
Тя е фотограф, визуален артист, който смело експериментира в самия фотографски процес, в съчетаването на фотография с поезия, вдъхновявайки се от природата и от наследените родови корени. Йохана е правнучка на поета Теодор Траянов, който заедно с Пейо Яворов е сред родоначалниците на българския символизъм. Той се дипломира като архитект във Виена, борец за свобода на Македония в четата на Христо Чернопеев, бил е част от българската дипломация, член-учредител е на Македонския научен институт. Работи и като учител, освен стихове пише статии и рецензии за литература, театър и музика, превежда пиеси. Той е първият неофициален републикански шампион по шах, става председател на учредения Българския шахматен съюз, играе и завършва наравно с четвъртия световен шампион по шахмат Александър Алехин в София на 13 април 1936 година. „Родовата история се предава главно през книгите. Разполагаме с много книги по повод неговото творчество, анализи, книги с неговите стихове. Така се предава информацията от поколение на поколение. Това носи удовлетворение, радост, гордост и най-вече отговорност“ , споделя Йохана Траянова.
Цялото интервю на Росинка Проданова с Йохана Тарянова можете да чуете в звуковия файл.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..