В Кодекса на труда да се въведат понятието принудителен престой за работодателя, за случаите, в които предприятията спират дейността си поради заповед на държавен орган, както и съответните компенсации за работниците и работодателите. Това предвижда предложение на АИКБ и КНСБ, което бе обсъдено от социалните партньори по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 27 ноември.
Изготвеният проект на закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда бе изпратен за разглеждане в Комисията по трудови отношения и Комисията по осигурителни отношения към НСТС. Целта на промените е да се създаде постоянна нормативна уредба, която да се задейства в кризисни ситуации, като работниците и работодателят, които се оказват в принудителен престой, да бъдат подпомогнати директно от държавния бюджет.
Предложението предвижда промени в чл. 120в, като заглавието му става Престой не по вина на работодателя при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка и следния текст: „Когато при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка, работата на предприятието или на част от него е преустановена със заповед на държавен орган, работодателят е в принудителен престой.“
Другата предложена промяна е в чл.267а, като заглавието му се променя на „Компенсации при принудителен престой на работодателя“. Предлага се създаване на две алинеи, които предвиждат, че във времето на принудителния престой работникът или служителят има право на компенсация от държавата в размер на 80 на сто брутното си трудово възнаграждение за месеца, предхождащ издаването на заповедта за затваряне на предприятията. Компенсацията за тях пък да е до 25 на сто от нетните приходи от продажби спрямо същия месец на предходната година.
Отделно се предлага и създаване на нов член в КТ, с който се предвиждат компенсации за работниците, ако работодателят едностранно въведе непълно работно време – за период на извънредно положение, извънредна обстановка или заради намаляване на обема на работа.
Целта е работниците да получават компенсация от държавата в размер на 80% от брутното трудово възнаграждение за часовете, в които се налага да не работят, но за не повече от 4 ч. дневно.
Трябва да е ясно,че за времето през което е на работа работникът получава уговореното с договора трудово възнаграждение, а компенсацията му се дължи само за частта на неотработените дневни или седмични часове.
Компенсацията за неотработеното работно време ще се изплаща на работника или служителя и ще е възможна само, когато предприятието има спад на нетните приходи от продажби поне 20 на сто спрямо същия месец на предходната година.
Компенсацията по ал.2 се дължи пропорционално на неотработеното работно време по трудовия договор (дневно или седмично) и е в размер на 80 на сто от брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за първите два месеца за периода на едностранно въведеното от работодателя непълно работно време в една и съща календарна година, като се намалява с по 5 на сто за всеки следващ месец, но не може да достигне по-малко от 65 на сто от възнаграждението на работника за 6 месеца през календарната година.
Нов водопровод ще свързва Драгичево с водопроводната мрежа на Перник. В момента най- голямото пернишко село се захранва с вода от Пречиствателната станция за питейна вода "Рударци" и Витошките водохващания. Недостигът на питейна вода налага ново решение за водоснабдяването му, съобщават от общината. Община Перник е обявила обществена поръчка за..
9 са свободните места за новата математическа паралелка от V клас в дупнишката ПГ “Христо Ботев”. Те ще бъдат обявени за второ класиране. “Кандидатстваха 25 ученици, от тях 17 са одобрени от РУО – Кюстендил”, информира директорът на гимназията Любомир Георгиев. Той е оптимист, че паралелката ще се формира успешно, въпреки че минимумът е от 18 ученици...
10 междублокови пространства в кварталите „Струмско“, „Еленово“ и „Ален мак“ ще бъдат озеленени и ще бъде изградена поливна система, стана ясно на пресконференция в Община Благоевград. Проектът на стойност над 2 милиона лева е одобрен и започва реализирането му. Затревяване, пешеходни алеи и поливни системи в междублоковите пространства са..
Благоевградското село Бучино е на воден режим. Резервоарът е пресъхнал, зарежда се с питейна вода два пъти в седмицата. Повечето хора в селото решават проблема със сонди и бунари. „Положението от година на година става все по-зле. Миналата година минахме на режим в края на месец юли, а сега още от юни. Нивото на водата във водохващането..
Акушеро-гинекологичното отделение в пернишката болница отново е застрашено от затваряне. Поне за месец отделението остава без персонал, каза началникът му д-р Ивайло Лазов. Графикът е осигурен до 8 юли включително. Кризата с кадрите в отделението от преди два месеца, временно беше туширана с дежурството на акушерки от София. Сега и те излизат в отпуск...
На пресконференция, свикана след като г-н Кристиян Иванчов получи заповедта за освобождаване от поста заместник-кмет на Община Кюстендил, кметът инж. Огнян Атанасов обясни мотивите за взетото решение. „Задачата на кмета е да сформира свой екип, чрез който да реализира политики в интерес на хората и развитието на общината. За целта е нужно..
На 5 юли село Баня ще се изпълни с настроение, музика и усмивки. Жители и гости ще се съберат, за да отпразнуват заедно празника на селото. Организаторите – кметство село Баня и НЧ „Просвета – 1908“, са подготвили богата празнична програма с инициативи за малки и големи. На 3 юли от 9:30 часа пред читалището децата на Баня ще редят „Празничен..