Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско семейство създаде платформа, която свързва търсещи и даряващи кръвна плазма

| обновено на 14.12.20 в 17:41
Снимка: БГНЕС

Петя и Георги са българско семейство, което преди седмици започва да обмисля с какво могат да бъдат полезни във време на пандемия. Петя е звукорежисьор в БНР, а съпругът й Георги е уеб дизайнер. Преценяват, че ограниченият им семеен бюджет не позволява да направят голямо дарение за предпазни средства на медиците. Затова тръгват в друга посока – платформа за свързване на дарителите на кръвна плазма и нуждаещите се от нея. 

"Идеята за "Дари живот" дойде спонтанно. Решихме, че искаме да помогнем на хората, които търсят плазма. В морето от публикации във фейсбук, обявите за търсене на плазма доста бързо падат надолу и този зов за помощ остава нечут и невидян. Създаването на тази платформа помага на хората да се свързват максимално бързо едни с други", казаха в интервю за Радио Благоевград Петя и Георги. 

Двамата имат много приятели, прекарали COVID-19, но не това е мотивът за създаването на "Дари живот".
"Ние обмисляхме как да помогнем много преди нашият близък да се разболее. Това да знаеш, че си помогнал на някого да спаси свой близък, няма цена. Тази платформа дава шанс на хората да стигнат по-бързо един до друг и да си помогнат", допълниха те.

Георги успява да създаде сайта на платформата за около два дни, но той започва да работи едва две седмици по-късно.

"GDPR-а много ни спъна и сме много благодарни на длъжностното лице по защита на личните данни Радослав Маринков, който напълно безплатно ни консултира и е част от екипа ни. Дизайнът на сайта е много прост, регистрацията също е опростена. Сайтът е добре защитен", каза Георги.

До момента регистриралите се в платформата са около 20 човека, шестима от които са дарители на кръвна плазма. За популяризиране на платформата семейство Банови разчитат на медиите, както и на фейсбук групата  "Дари плазма" на Силвия Велчева.

Платформата не събира пари чрез дарения и не разполага с дарителска банкова сметка. Дейностите по търсене и даряване на кръвна плазма се осъществяват само и единствено между потребителите на платформата. Екипът на „Дари живот“ работи на доброволни начала. Зад каузата стоят Петя и Георги Банови, Радослав Маринков, както и юрисконсулт, който засега предпочита да остане анонимен.

Цялото интервю на Елеонора Тахова със семейство Банови чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40