Започна изкупната кампания на тютюна в гоцеделчевско, но предлаганите от фирмите изкупни цени, са обидно ниски за тютюнопроизводителите – съобщават местните тютюнопроизводители.
„Искам да благодаря на Радио Благоевград за тази отзивчивост, че следи с интерес кампанията, а това е съдбата на българския селянин, в частност на българския тютюнопроизводител. Защото, в момента наблюдаваме една тенденция, която за разлика от миналата година, когато беше възходяща, сега е низходяща. Не може, преди началото на кампанията, ние да знаем, че цените ще падат надолу. Без да са ни видели реколтата, без да ни знаят продукцията, просто е обидно това, което се получава. С пълно основание можем да кажем, че субективизмът в тютюнопроизводството продължава“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово.
Според него, в момента тютюна в гоцеделчевско се изкупува на цени от 5.60 до 7 лева за килограм. Според тютюнопроизводител от гърменското село Скребътно обаче, цената на тютюна там е стигнала и до 8 лева за добро качество.
„Тази година има райони с много добро качество, но се съмнявам, че фирмите ще дадат цена от 9-10 лева като миналата година. В момента, в който е зададена на компютрите цената, значи субективизмът е налице, всичко е субективно. Нямам думи, с които за изразя за пореден път, мъката и болката, които ги очаква българския селянин, в частност българския тютюнопроизводител“ – допълни Иван Сабахлъков.
Според него, това ще продължава така, докато българинът не излезе да си търси правата, както правят жителите на Франция и другите европейски държави.
По отношение на по-ниската цена, на която се предлага македонския тютюн, заради което е предпочитан от българските фирми, Сабахлъков, даде пример с гръцкия тютюн, който се изкупува на цени от над 4,5 евро, при положение, че гръцките тютюнопроизводители получават много по-големи субсидии от българските.
„Всички вече изкупуват на приравнени цени. Още преди кампанията да стартира знаех, че тази година цените ще бъдат с лев, лев и половина по-ниски от миналогодишните, което още тогава ме огорчи. Значи, никой не цени труда на хората, затова и хората бягат от България“ – сподели още Иван Сабахлъков.
Според него, една от основните причини за този проблем е унищожената преработвателна тютюнева промишленост в България.
„И затова казвам, че убихме един отрасъл, който всяка година вкарва в държавния бюджет над 2 милиарда лева. Нали разбирате, че никой друг Сектор не вкарва такива средства, но нямаме политика какво се става с този отрасъл в бъдеще – дали, ще се превърнем в поредната „фирма на ишлеме“ – коментира още тютюнопроизводителят.
Според Иван Сабахлъков, който е и зеленчукопроизводител, 2020 е една от най-тежките години в земеделско отношение. Освен, с неблагоприятните климатични условия, тази година стопаните трябваше да се справят и с предизвикателството COVID-19, за което тютюнопроизводителите най-вероятно, няма да получат помощи.
„Едва когато, България стане равноправен член на Европейския съюз и по отношение на субсидиите, тогава можем да отворим широко очи и да вземем малко въздух“ – категоричен е Иван Сабахлъков.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..