Приеми по инвестиционни мерки, подпомагане на млади фермери и малки стопанства от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г., ще бъдат отворени с предимство през 2021 г. Това стана ясно по време на днешното заседание на Комитета по наблюдение на Програмата. Подмерките 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ са едни от най-атрактивните поради широкия набор от подпомагани дейности. С висок интерес за кандидатстване, който значително надвишава бюджетните възможности на Програмата, са и подмерките 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. Те ще бъдат финансирани със средства от инструмента „Следващо поколение ЕС“ по Плана за възстановяване на ЕС и бюджета, определен за преходния период 2021-2022 г. след приемането на Регламента за определяне на някои преходни разпоредби.
Средствата от инструмента „Следващо поколение ЕС“ се предоставят за справяне с въздействието на кризата Covid-19 и последиците от нея за земеделския сектор и селските райони на страната. Целевото им използване по подмерки 4.1 и 4.2 ще допринесе за устойчиво и цифрово икономическо възстановяване на сектора. Насочването на средства по подмерки 6.1 и 6.3 ще подпомогне земеделските стопани при въвеждането на нови модерни технологии и осигуряване на безопасна работна среда.
Проведена бе широка дискусия за условията и приоритетите, чрез които ще се постигне целевото насочване на средства за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени различните секторни производства и преработвателите на селскостопански продукти, съобщават от Министерството на земеделието и храните. Предвижда се по подмерки 4.1 и 4.2 да отпадне подхода, при който приоритетно се подпомагаха проекти, изпълнявани на територията на селски район. Предлага се насърчаване подкрепата за проектни предложения в обхвата на така наречените чувствителни сектори. Ще се финансират проекти за инвестиции, свързани с напояване, околна среда, внедряване на дигитални технологии, автоматизиране на работните процеси. Насърчава се и подкрепата към кандидати, които имат затворен цикъл на производство чрез преработка на собствени суровини. Посредством насочването на помощта към признати групи и организации на производители се цели и подпомагането на по – голям брой земеделски производители.
Членовете на Комитета по наблюдение приеха единодушно направеното предложение на Управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. за допълнение на 10-то изменение на Програмата. Бяха одобрени актуализираните размери на компенсаторните плащания по мярка 10 „Агроекология и климат“, мярка 12 „Плащания по Натура 2000 и Рамковата директива за водите“ и мярка 14 „Хуманно отношение към животните”.
С приетите изменения по мерките, свързани с агроекология и биологично земеделие, се дава възможност през 2021 г. кандидатите да поемат ангажименти с по-кратка продължителност – до 2 г. или ежегодно да удължават вече поетите от тях ангажименти до края на 2022 г. Съотношението за подпомагане на постоянно затревените площи по направление „Биологично растениевъдство” се променя от 1 животинска единица (ЖЕ) на 2 ха на 0,3 ЖЕ на 1 ха. По този начин се дава възможност на бенефициентите по направлението да заявяват по-голям размер постоянно затревени площи и фуражни култури.
Предвид планираното обнародване в ДВ на нови заповеди за обявяване на защитени зони по Директивата за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна до края на годината се предвижда разширяване обхвата на защитените зони по мярка 12
В Разлог бе направена символична първа копка, с която се даде начало на строителството на нов и модерен дом за възрастни хора. По проект новата сграда, с капацитет около 30 човека, трябва да бъде готова до края на декември 2025 година. В присъствието на кмета на община Разлог инж. Красимир Герчев, народния представител от 51 Народно събрание..
Ден, посветен на превенцията на здравето беше днешният ден за учениците от 6, 8, 9, 10 и 11 класове в СУ "Никола Вапцаров", гр.Петрич. По темите, свързани с пушенето на димни и бездимни устройства, употребата на алкохол и безопасен интимен живот гост - лектори бяха представители на РЗИ-Благоевград. Безплатен кабинет за изследване на..
По искане на Окръжна прокуратура – Благоевград съдът взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 47-годишния Б.П., привлечен към наказателна отговорност за извършено от него престъпление. На 21.11.2024 г. на паркинг пред магазин в с. Ново Делчево, община Сандански, в лек автомобил Б.П. незаконно държал с цел разпространение високорисково..
Творците от Ансамбъл „Пирин“ са подготвили богата програма, която ще изнесат в два последователни дни в навечерието на един от най-светлите християнски празници Рождество Христово в Благоевград. Концерт-спектакълът „Благодат“, подготвен по повод 70-годишнината от основаването на емблематичния ансамбъл, ще бъде поставен на сцената на зала..
На 2 декември 2024 г. зрителите в Народен театър - Битоля, Северна Македония, ще имат уникалната възможност да се насладят на впечатляващата постановка „Метаморфози“ . Този модерен театрален прочит на класическата поема на Овидий, създаден от екипа на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, обещава да предложи магическо театрално..
Българската агенция по безопасност на храните е сезирала прокуратурата заради огнището на чума по дребните преживни животни във Велинград. Става въпрос за близо 1700 овце и след взети проби включително за антитела заразата е потвърдена. Животните трябва да бъдат умъртвени, за да се предотврати разпространението на заболяването. То не е опасно..
Община Белица и Народно читалище „Георги Тодоров 1885" организират „Коледария" 2024 – Белица. Официалното запалване на светлините на коледната елха от кмета на община Белица Радослав Ревански ще бъде на 2 декември от 17.30 ч. Ще има и коледен базар. В работилницата на Дядо Коледа и в конкурса за най-добре украсена коледна елха ще..