Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са русалиите и каква е тяхната роля в "Мръсните дни" между Коледа и Йордановден

Малко или много всеки от нас е чел или гледал обредите, които изпълняват коледарите, всички сме чували "Стани Нине, господине ...". Чували ли сте обаче за русалиите и каква е тяхната роля в народните вярвания и традиции? Както и коледарите, така и русалиите обикаляли по селата по Коледа. Или по-конкретно в така наречените "мръсни дни" или "поганни дни" - 12-те дни от Коледа до Богоявление. По време на този период според българския фолклор навън бродят всякакви нечисти сили, зли духове и караконджули. Русалииската дружина се състои обикновено от 20 до 30 неженени момци, които с танците си гонят злите духове, болести, магии и демони. Те винаги се движат по двама. Дружината е разпределена: Водач-балтаджия-юзбашия-войвода-съгледвачи-калаузи-кесиджия. В петричките русалийски по-съвременни дружини от края на 19-и и началото на 20-и век съществуват и други персонажи, а те са: Пепелаш, дявол, болен-здрав носи, дервиш, турчин, черкезин и мома. Тук трябва да подчертаем, че всички са мъже. В същото време обаче за разлика от коледарите, те са затворена общност, чиито обичаи днес са обвити в тайнственост. 

Димитър Яков от Петрич е потомствен русалия, който се запознава с обичаите едва 7-годишен. Още прадядо му Филип Яков е практикувал древните ритуали. За жителите на Петрич русалиите са един от символите на града, които векове наред продължават да съхраняват традицията. По думите му русалиите са хора с могъщи сили – те са лечители: „Изви се хоро около болен човек. Балтаджията изпълни чудно хороводно изпълнение, че аз изгубих дар-слово. След това даде на болния да отпие отвара от „цицарката“ си и пред очите ми възрастният мъж поруменя и се оживи, а беше легнал на одъра си. Балтаджията го прескочи три пъти“. Русалийската им премяна също е много пъстра, която съдържа доста детайли. В ръка русалията държи и играе с гола сабя (калъчка). Тези „калъчки” са били най-често трофей от убити душмани. Те са с невероятна резба и са изключително красиви и дълги. 

"Аз, чувайки гръмовния писък на зурната, титаничния тътен на тъпана, трябва да ти кажа, че нашите русалийски игри дават изключително положителна енергия на всеки един човек, а и не само на играещия, но и на тези, които го наблюдават. Това е нещо фантастично, което не се среща никъде. Русалийството е нашето уникално богатство, с което можем да се гордеем пред всички европейски народи“, казва още Димитър Яков.

За разлика от кукерите и други еманации като сурвакарите… русалиите не са отхвърлени от ортодоксалната църква, от православието – напротив. По време на русалийските празници, по време на ”поганните” (мръсните) дни - 12 дни от Коледа до Богоявление, те са изпращани и посрещани от свещеник в църквата, като при излизане от храма на Богоявление се извършва повторното им кръщене. Русалиите събират средства за нови черкви, училища и за други обществено-полезни дейности.Те са единствените екзорсисти на светата черква.

В звуковия файл чуйте интервюто на стажант-репортера Николай Манолев с потомствения русалия от Петрич Димитър Яков...


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53