Български фонд за жените (БФЖ) е единствената българска организация, която подкрепя местни неправителствени организации (НПО), работещи по правата на жените за постигане на реалната им равнопоставеност във всички сфери на обществения живот и за премахване на всяка форма на дискриминация.
„2020 година беше изключително трудна за цялото ни общество и за целия свят. За първи път се оказахме в едно общо предизвикателство, което не подмина никого. Това ни показа, че не можем сами да се справим, ако не намерим подкрепа и не бъдем общност, която действа заедно.“, споделя Теодора Петрова от Български фонд за жените.
През изминалата година Българският фонд за жените съвместно с Фондация „Помощ за благотворителността“ и Български дарителски форум стартираха спешен фонд за борба с домашното насилие в условията на Covid-19.
„Още в началото на пандемията и при първото въвеждане на рестриктивните мерки получихме много сигнали, че се учеличават случаите на домашно насилие. Живеейки затворени, в несигурност, губейки доходите си - това до голяма степен ескалира напрежението в много семейства. 9 жени загубиха живота си още в първия етап на пандемията. Това ни даде основание много бързо да се организираме и да направим тази кампания, чиято цел беше да набира средства, за да подпомогнем организациите, които работят на първа линия.“, обяснява Петрова.
В началото на месец май 2020 година Български фонд за жените успява да събере 73 хил. лв, експресно са насочени към 14 организации от цялата страна, които работят със жертвите на насилие и им оказват юридическа, психологическа помощ, както и подкрепа за кризисните центрове.
„Много неща не можаха да се случат така, както бяха планирани, много събития отпаднаха. За сметка на това успяхме да направим нови неща, които бяха извън планираното и надминаха нашите очаквания. Реализирахме кампании за превенция над домашното насилие, програма за общностно развитие, която подкрепя отделни личности, фонд за артистични проекти и много други. Работим с общото послание „От нас зависи“, защото вярваме, че от всеки един от нас зависи, да променим средата, в която живеем“, допълва Теодора Петрова.
Цялото интервю с Теодора Петрова от Български фонд за жените може да чуете в звуковия файл.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..