Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С около 40% се е повишил интересът към онлайн търговията

Бум на покупките онлайн през последните месеци, отчитат търговци и потребители. Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, тенденцията се наблюдава през цялата година, но най-осезаемо през последните два месеца. По данни на сектора, ръстът на продажбите по интернет се е увеличил с една трета, или с около 40%, което е изключително много и е довело до непознати проблеми досега.

„Забавяне на доставките или отказ на поръчки поради това, че много бързо се изчерпват дадени стоки и сайтът няма време да коригира информацията. Предполагам, че в следващия месец ще имаме сигнали за решаването на някой спорове, или за върнати стоки, или за рекламации, свързани с гаранции, тъй като този „бум“ на онлайн търговията, естествено затруднява търговците, които не могат да бъдат толкова гъвкави да назначат нови хора, или да увеличат капацитета си. Това са нови неудобства на растежа, които предполагам ще бъдат временни“ – коментира за Радио Благоевград Богомил Николов.

Не толкова голям е бил интересът към продажбите във физическите магазини и причината за това са затворените търговски обекти, заради пандемията. Поради тази причина, много потребители, които обичат да проучват пазара преди да закупят нещо, тази година не са имали такава възможност да го направят.

„Най-потърпевши от ситуацията са магазините, които предлагат облекла, които използваме в реалния живот. Например, продажбата на официалните дрехи, костюмите, продажбите им буквално са сринати. Но пък големият „бум“ е при уредите за спорт, както и при битовите електроуреди. Търсена по време на празниците бе и електрониката, за което способстваха тази година и намаленията, особено тези в Кампанията „Черен петък“ – допълни още експертът.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:

Богомил Николов припомни основните права на потребителите при онлайн търговията, а именно, че в 14-дневен срок можем да върнем закупена по интернет стока дори, ако сме я използвали и по някаква причина не сме доволни от избора си. В този случай, връщането на стоката е за наша сметка, като търговецът може да намали стойността на покупката, защото вече сме използвали стоката.

„Но, ако се възползваме от услугата „преглед и тест“, която все повече онлайн търговци предлагат, тогава връщането е за сметка на търговеца“ – допълни още Богомил Николов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21