В началото на тази година трябваше да влязат в cилa нoви, пo-виcoки цeни, нa тaкcимeтрoвитe уcлуги. Това обаче, все още не е станало факт, заради Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/. В края на 2020-та от регулатора отново се обявиха против ценовия скок, който трябваше да влезе в сила с поправки в Наредбата за таксиметров превоз на пътници. Преди няколко дни от транспортното министерство уточниха, че предстои среща на министър Росен Желязков с таксиметровия бранш, на която ще бъдат обсъдени следващите стъпки към промяна в наредбата.
От Министерството на транспорта информираха, че към този момент измененията на Наредба №34, в т.ч. промени в цени на таксиметрови услуги, не са приети и обнародвани в "Държавен вестник".
Предложенията за промени в наредбата за таксиметровия превоз на пътници предвиждат от двa дo три пъти да бъде увеличена първoнaчaлнaтa цeнa нa тaкcиметровите услуги.
Към момента в Благоевград за първоначално повикване на такси се заплаща около0.70 лева, коментира председателят на Сдружението на таксиметровите превозващи в общината, Росен Начев.
От Комисията за защита на конкуренцията обаче са категорични, че предложенията няма да насърчат ценовата конкуренция. Според техния анализ таксиметровите компании ще продължат да работят както и досега, на еднакви цени около въведените минимални нива от общинските съвети.
Аргументите на представителите на таксиметровия бранш също следват своята икономическа логика.
Качествена промяна в модела на управление на съвременните таксиметрови компании може да стане факт само при промяна и на нормативните уредби, върху които се опират отделните общински ръководства по места, казва Росен Начев.
Таксиметровите услуги са пряко свързани и с обществения транспорт, и се регулират от конкретни общински наредби.
Това е четвърто решение на КЗК, с което институцията се противопоставя на въвеждането на ценова регулация на таксиметровите услуги. Припомняме, че подобни решения Комисията е приемала през 2007 г., 2010 г. и 2015 г.
На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...
30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..
Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..