В началото на тази година трябваше да влязат в cилa нoви, пo-виcoки цeни, нa тaкcимeтрoвитe уcлуги. Това обаче, все още не е станало факт, заради Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/. В края на 2020-та от регулатора отново се обявиха против ценовия скок, който трябваше да влезе в сила с поправки в Наредбата за таксиметров превоз на пътници. Преди няколко дни от транспортното министерство уточниха, че предстои среща на министър Росен Желязков с таксиметровия бранш, на която ще бъдат обсъдени следващите стъпки към промяна в наредбата.
От Министерството на транспорта информираха, че към този момент измененията на Наредба №34, в т.ч. промени в цени на таксиметрови услуги, не са приети и обнародвани в "Държавен вестник".
Предложенията за промени в наредбата за таксиметровия превоз на пътници предвиждат от двa дo три пъти да бъде увеличена първoнaчaлнaтa цeнa нa тaкcиметровите услуги.
Към момента в Благоевград за първоначално повикване на такси се заплаща около0.70 лева, коментира председателят на Сдружението на таксиметровите превозващи в общината, Росен Начев.
От Комисията за защита на конкуренцията обаче са категорични, че предложенията няма да насърчат ценовата конкуренция. Според техния анализ таксиметровите компании ще продължат да работят както и досега, на еднакви цени около въведените минимални нива от общинските съвети.
Аргументите на представителите на таксиметровия бранш също следват своята икономическа логика.
Качествена промяна в модела на управление на съвременните таксиметрови компании може да стане факт само при промяна и на нормативните уредби, върху които се опират отделните общински ръководства по места, казва Росен Начев.
Таксиметровите услуги са пряко свързани и с обществения транспорт, и се регулират от конкретни общински наредби.
Това е четвърто решение на КЗК, с което институцията се противопоставя на въвеждането на ценова регулация на таксиметровите услуги. Припомняме, че подобни решения Комисията е приемала през 2007 г., 2010 г. и 2015 г.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..