„В тази пандемия спасението на държавата в следващите една-две години е и най-непримиримите врагове и опоненти да работят заедно, за да се измъкнем от кризата. Шансът да се запазим е единството, защото съединението прави силата“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на посещението си в Симитли, където бе посрещнат от кмета на града Апостол Апостолов и от кметове на населени места от региона, избрани с различна политическа подкрепа.
Премиерът Борисов подчерта, че във времето на финансова, икономическа и здравна криза, причинени от COVID-19, трябва да сме максимално солидарни. Добрите икономически резултати на страната ни, които бяха поддържани в последните години, позволяват правителството днес да оказва необходимата подкрепа и на гражданите, и на бизнеса, категоричен бе министър-председателят.
В Симитли премиерът Борисов разгледа на място изградените нови стадион и многофункционална зала с 600 места за редица видове спорт на закрито, до които са разположени административна сграда и плувен басейн. Наред с това в региона с финансовата подкрепа на правителството се работи по редица проекти. „В момента няма село в общината, в което да не се правят улици за стотици хиляди левове, мащабни пространства, площадки, паркове, детски градини“, подчерта кметът на Симитли Апостол Апостолов.
Само за изминалата година правителството отпусна на община Симитли близо 5 млн. лв. От тях 2 млн. лв. са предназначени за ремонт на улици на територията на общината. Близо 1 млн. лв. са одобрени за аварийно-възстановителни работи по изграждане на подпорна стена, а още 1,1 млн. лв. бяха отпуснати за почистването, реконструкцията и укрепването на няколко дерета в града. В края на годината кабинетът одобри и трансфер в размер на 800 000 лева за ремонт, обзавеждане и оборудване на два центъра за настаняване от семеен тип за лица с умствена изостаналост с капацитет 30 места.
При посещението си в училището в Симитли, преподаватели заявиха пред премиера Борисов, че приветстват двойното увеличение на възнагражденията им, което бе постигнато в рамките на мандата на правителството. Над 1 милиард лева бяха вложени и в подобряването на образователната инфраструктура - саниране на училища, ремонти, подмяна на оборудване. Същият процес на обновяване протече и със сградите на детските градини.
„Повишение на заплатите се предвижда и за преподавателите във висшите училища. А сега работим за следващите 4 години и в здравната система да се получават по-високи доходи“, отбеляза премиерът Борисов. Министър-председателят акцентира, че ежемесечно продължава изплащането на допълнителните средства от държавата за медицинските екипи на първа линия в битката с COVID-19, както и подкрепата за най-уязвимите български граждани - пенсионерите.
Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, който бе заедно с премиера, добави, че ваксинацията срещу коронавируса у нас протича успешно, а от другата седмица ще има възможност да започне имунизацията на учителите, които желаят да им бъде поставена.
„За радост броят на оздравелите от коронавируса всеки ден трайно се увеличава, все по-малко са пациентите в интензивните структури, изписват се повече българи и то при най-меките мерки“, каза още премиерът Борисов.
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..