От началото на пандемията от COVID-19 в България най- сериозни са затрудненията в малките и средни предприятия.
Част от тях спряха своята работа, други все още работят, използвайки заделени средства – това посочи в интервю за Радио Благоевград Елеонора Негулова – председател на Националното сдружение на малкия и средния бизнес.
Щетите върху фирмите ще имат дългосрочен ефект върху българската икономика. Реално малките предприятия са 99 процента от всички икономически субекти. От мерките, които бяха предприети за спасяване на бизнеса много малка част от малките предприятия успяха да се възползват, ако говорим за запазването на работните места. За запазването на ликвидността на предприятията също успяха да се възползват доста малка част от предприятията.
При 60/40 или 80/20 работодателите трябваше да работят, за да запазят заплатите на работниците. Имаше мярка, която даваше възможност да се използват от 3 до 10 хиляди лева от малките фирми. Реално от тази мярка се възползваха 27- 28 хиляди малки предприятия. Твърде малко на фона на 360 хиляди фирми. На практика бяха подкрепени под 10 процента от фирмите. Твърде малък процент, а от Сдружението на малкия и средния бизнес ще продължим срещите с представителите на Министерския съвет, за да търсим подкрепа за бизнеса – това подчерта в интервю за Радио Благоевград Елеонора Негулова – председател на Сдружението на малкия и средния бизнес.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Иван Лазов с Елеонора Негулова:
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..