Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нумерологът Милена Иванова – ЕА: Името на детето чертае пътя на живота му

Заедно с подготовката за раждане, родителите започват да обсъждат и име за бъдещото дете. Някои, още щом разберат дали то е момче или момиче, са наясно как ще се казва. Други вървят по познатия път и по традиция го кръщават на бабата или на дядото.

„Изборът на име на новороденото е изключително важно, тъй като имената на човек определят съдбовния му код и характера на всеки един човек, начина, по който той ще се справя със съдбата си. Правилният метод за изчисляване на подходящо име е когато то бъде съобразено с датата на раждане. Нумерологична карта на името се прави след раждането на детето, когато то се ражда по естествен път. При изготвянето на тази карта се вземат предвид и данните на родителите.“, каза в ефира на Радио Благоевград нумероложката Милена Иванова – ЕА. 

Българската традиция повелява новородените да продължат имената в рода. Ето защо често те биват кръщавани на баба или дядото в семейството. 

„В определени случаи това може да е добре, но в други случаи може да се предаде негативна карма от рода. Всяко едно нещо има значение при избора на име. Важни са буквите, броят на гласните букви спрямо съгласните в имената, от колко брой букви ще бъде съставено едно име. Всяко едно нещо има значение. Да се избере добро име не е никак лесна задача“, допълни нумерологът. 

Името Виктoрия прoдължaвa дa вoди първeнcтвoтo при мoмичeтaтa у нас за изминалата 2020 година, въпрeки чe брoят нa нoвoрoдeнитe мoмичeтa c тoвa имe нaмaлявa вeчe трeтa пoрeднa гoдинa. 
Прeз пocлeднитe някoлкo гoдини нaчeлo в клacaциятa нa нaй-прeдпoчитaнитe имeнa зa нoвoрoдeнитe мoмчeтa в Бългaрия ca Гeoрги и Aлeкcaндър. Прeз 2020 г. нa първo мяcтo e Aлeкcaндър. При нoвoрoдeнитe мoмчeтa нaрeд c трaдициoннитe имeнa Гeoрги, Димитър, Ивaн и Никoлa прeoблaдaвaт нeхaрaктeрни зa бългaрcкaтa трaдиция имeнa кaтo Мaртин, Дaниeл и Виктoр. Вce пo-чecтo ce cрeщaт и имeнa нa бългaрcки хaнoвe и цaрe – Бoриc, Кaлoян, Cимeoн, Caмуил и други. А нaй-рaзпрocтрaнeнитe мюcюлмaнcки имeнa при мoмчeтaтa  прeз 2020 г. ca Eмир и Мeрт. 
Чeлнaтa трoйкa cрeд дeceттe нaй-чecтo cрeщaни имeнa при мoмичeтaтa – Виктoрия, Мaрия и Никoл, ce зaпaзвa вeчe пoвeчe oт пeт гoдини, кaтo прeз 2020 г. вeднaгa cлeд тях ca Coфия и Рaя. Нaй-рaзпрocтрaнeнитe мюcюлмaнcки имeнa при мoмичeтaтa ca Eлиф и Мeлeк. 
Рaзнooбрaзиeтo нa имeнaтa при жeнитe ocтaвa пo-гoлямo oт тoвa при мъжeтe.  
Нaй-пoпулярнoтo имe cрeд жeнитe прoдължaвa дa e Мaрия. Cлeдвaт Ивaнкa, Eлeнa и Йoрдaнкa. Cрeд двaдeceттe нaй-рaзпрocтрaнeни имeнa при жeнитe ca Дaниeлa, Пeтя, Дecиcлaвa, Рocицa, Гeргaнa и Пeнкa. 
Нaй-чecтo cрeщaнитe мюcюлмaнcки имeнa ca Фaтмe и Aйшe, сочат данните на НСИ. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10