Анна е от Благоевград. Любовта към пътуванията я отвеждат на остров Бали. Заминава в труден за нея момент, а животът и на острова променя мирогледа ѝ:
„В Бали срещнах топлина в семейството, в което попаднах. Аз изкарах 7 месеца при едно местно семейство. Това, което ми направи там впечатление беше, че местните хора живеят доста бедно, но все още са запазили благодарността за всичко, което имат. Живеят все още заедно в една общност и се грижат един за друг. В детските си години съм израстнала по този начин, но ми липсва в днешно време. Семейството, при което отседнах бяха много гостоприемни, въпреки че първите 4 месеца гледаха на мен като на турист, но след четвъртия месец ме допуснаха и започнаха да ме канят на рожденните дни, на всичките церемонии", сподели за Радио Благоевград Анна Грозданова.
Именно на остров Бали Ани посещава семинар, на който се запознава с метода на Вим Хоф. С група съмишленици практукуват метода и в България:
„Докато бях на Бали бях на такъв семинар и бях впечатлена от това, което се случи с мен по време на дихателните упражнения и след това влизането в ледена вана. Преживях това нещо там и си казах, че бих искала като се прибера един ден в България това нещо да го „доведа“ и тук“.
Още от дете Анна се е различавала от останалите момиченца. Идеите ѝ и виждането ѝ за живота са били винаги приключенски:
„От малка обичам пътешествията и явно от малка съм по-различна. Баба ми постоянно ми казваше как трябва да съм като другите момичета с рокли и с поли... пък виж аз как съм била различна и никой нямало да ме вземе. Аз не исках да ходя и на абитуриенски бал. Исках парите, които ми даваха с приятели да си хванем влак от България и да стигнем до Индия и там да изкараме един месец. Но така и не ми се случи тогава“.
Мечтите на Ани са безгранични. С нетърпение очаква отново да отпътува за остров Бали.
Цялото интервю с Анна Грозданова чуйте в звуковия файлСедем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...