Кое е най-ароматното съкровище на света и как е достигнало до нас? Любопитната история на ванилията се проследява в поредния роман на преподавателя в Югозападния университет, гл.ас.д-р Владимир Караджов. Това е географски роман, в който достоверната научна фактология се преплита с фантазията на автора.
Творбата е плод на двегодишна изследователска и писателска работа и само за седмица успя да се нареди сред най-продаваните книги в класация на верига книжарници. „Радвам се, че екипът, който работи над книгата е изцяло благоевградски“ – с гордост споделя Владимир Караджов.
Авторът д-р Владимир Караджов работи над книгата с колегите си доц. д-р Лидия Сакелариева – научен консултант и проф. д.ф.н. Цветан Ракьовски – редактор.
Романът на д-р Караджов проследява историята на откриването, разпространяването и важността на ванилията, като художествената нишка е динамична и увлекателна, базирана на множество историческа и ботаническа фактология. Повече от 100 обяснителни бележки има под черта.
"Океанска приказка" е обогатена и с философия за живота, извлечена от древни източници. Книгата е богата и на илюстрации, дело на Биляна Караджова.
По думите на автора, "Океанска приказка" е първата приказка в света с научен консултант – доцент по зоология и ботаника, за максимална достоверност на фактите.
Гл.ас. д-р Владимир Караджов е преподавател в катедра "География, екология и опазване на околната среда" към Природо-математическия факултет на Югозападния университет. Той е автор и на "Етиопска приказка", която излезе през 2017 г. и е най-превежданата българска книга за 2018 г. И като преподавател по екологични дисциплини, за д-р Кадаржов е важно, че нито едно дърво не е отсечено за направата на "Океанска приказка" и "Етиопска приказка", те са отпечатани на рециклирана хартия. Тя е по-скъпа, а в случая и по-дебела от обикновената бяла офсетова. Наподобява хартия от стари свитъци и карти на тайнствени съкровища. "Важното е във всяко наше действие и мисъл да влагаме личните си убеждения." – казва д-р Караджов.
Гл.ас.д-р Владимир Караджов в интервю на Райна Ванчева можете да чуете в звуковия файл – >
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..