Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образование в България – защо не?

Да избереш университет в родината пред множеството възможности извън пределите ѝ

2
Снимка: интернет

Пред всеки млад човек изниква дилемата къде и как да продължи своето образование след завършване на гимназия. Едни избират да останат в родината си и да заложат на българското висше образование, а други смело стягат куфарите и заминават към някой чужд университет. 

Пред един такъв избор е бил поставен и 22-годишният Веселин Методиев от Благоевград. Възпитаник на Езиковата гимназия в своя роден град той решава да последва модерната тенденция през последните години, а именно да тръгне на Запад. Отчасти повлиян от своя приятелски кръг, той избира Нидерландия, където изучава „Изкуствен интелект”. Първата година в кампуса обаче не е точно това, което Веско (както той пожела да го наричаме) си е мечтал. Липсата на семейството, средата и коренно различната система на преподаване го карат да се замисли дали това е неговото място и без колебание се завръща в България, избирайки да продължи в Американския университет в Благоевград. Любовта му към математиката и добрият английски дават на Веско възможността да продължи да се занимава с компютри. Избира и втора подспециалност „Журналистика и масмедии”, с която смята да се занимава и в бъдеще, но на ниво хоби, а не професионално. 

Веселин Методиев

Младият мъж е шампион по шах на регионално и държавно ниво, участва в театралната и танцова група на Американския университет. Обича фотографията, която е в основата на избора му на втора специалност. Посветил се е и на благотворителните каузи, в които много често се включват деца и възрастни от Община Благоевград. Веселин Методиев е пример за един млад и проспериращ човек, решил категорично да остане и да се развива в пределите на родината.

Интервю на стажант-репортера ни Милена Камбурова с Веселин Методиев можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42