В началото на работния ден отивам в офиса на НАП в Благоевград. В салона за обслужване на клиенти, поради противоепидемичните мерки, допускат ограничен брой хора. На гишето, където става промяна вида на осигуряването, няма граждани. Разговарям със служителката Цветанка Тънова, според която на място идват предимно тези самоосигуряващи се, които не ползват счетоводител и искат да получат консултация на място.
„Осигурителните вноски по фонд „Пенсии на държавното обществено осигуряване” (ДОО) и по фонд „Общо заболяване и майчинство” се определят всяка година със Закона за държавния бюджет и са процент от минималния осигурителен доход, който за 2021 година е 650 лева“ - уточнява Валентина Христова, началник отдел „Услуги за клиенти“, офис на НАП Благоевград. И допълва: „Самоосигуряващите се лица, задължително се осигуряват във фонд „Пенсии на ДОО“. А по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”. В този случай могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО. Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“ на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт). В този случай обаче, самоосигуряващите се нямат право на парични обезщетения от ДОО в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане)“.
Припомняме, че видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година. Тази година 31 януари е в неделя, затова крайният срок за деклариране се удължава до 1 февруари.
Декларациите могат да се подават на място в офиса на НАП Благоевград или чрез електронните услуги с персонален идентификационен код (ПИК) или с електронен подпис.
Помощ при попълването на декларациите може да се получи на телефон 0700 18 700 - за цялата страна на цената на един градски разговор според тарифния план на абоната; чрез имейл – infocenter@nra.bg; и на място във всеки офис на НАП.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Райна Ванчева:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..