Ситуацията с Covid-19 създава предпоставки за увеличение на потребителските измами в Европейския съюз, свързани с общественото здраве. Недобросъвестни търговци рекламират и продават продукти като защитни маски, защитни шапки и дезинфектанти за ръце, бактерицидни лампи, хранителни и други продукти, за които твърдят, че „предпазват”или „лекуват“ инфекции.
„Такива реклами не трябва да се толерират, защото много потребители ги приемат за „чиста монета“, а това може да се окаже опасно за тяхното здраве“ – коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, където ежедневно се получават множество сигнали за подобни нелоялни търговски практики. Затова, експертът съветва потребителите да развият „филтър на критичност“ към подобни оферти, да слушат по-внимателно експертите /лекарите/, а не търговците, да се увеличи контролът и да има по-сериозни глоби за подобни търговски практики.
Още на 23 март 2020 г., комисарят по въпросите на правосъдието и потребителите Дидие Рейндерс изпрати писмо до редица платформи, социални медии, търсачки и уебсайтове за пазаруване, с искане за съдействие в борбата с измамите на техните платформи, след като мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите прие обща позиция.
„Въпреки, предприетите мерки за намаляване на онлайн измамите в Европейския съюз, има какво още да се направи в тази посока“, категоричен е Богомил Николов. Според него, европейското законодателство и институции не са толкова бързи, когато става дума за спешни реакции. Затова, „трябва да си напишем домашното тук и да пресечем тези реклами с по-високи глоби за нарушителите и с повече отговорност у потребителите“ – допълва експертът.
Разнопосочни са мненията на потребители от Благоевград. Част от тях споделят, че биха си купили онлайн продукти, касаещи здравето им, само ако имат нужда от тях. Според други, „рекламата е голямо нещо, затова човек трябва да внимава на какво да се довери и на какво не“, но биха пробвали нещо ново. Трети пазаруват не на всяка цена, а само определени продукти.
Репортаж на Биляна Славчева можете да чуете в звуковия файл – >
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..