Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Eвропейската финансова помощ за най-засегнатите отрасли от ковид-кризата – мерки и механизми

Eвропейската комисия предприе мащабни икономически мерки, за да се смекчи удара върху препитанието на хората и икономиката в ЕС, в отговор на пандемията. Деканът на Стопанския факултет към ЮЗУ “Неофит Рилски“ – Благоевград, проф. Преслав Димитров приветства предприетите мерки, но е категоричен, че те все още не се усещат съществено от дребните и средните предприемачи.

„На първо място трябва да се увеличи директното и пряко финансиране за малкия и среден бизнес, особено за в сферата на туризма, тъй като това, което се вижда през последните дни – налице е много силно социално напрежение не само в България, а и в останалите страни – членки на ЕС. Твърде много хора са заети в сферата на услугите. Вярно е че в България мерките за ограничаване на пандемията от COVID-19 са най-слаби, но въпреки всичко, стоенето три месеца без доходи или на минималните плащания, които се подсигуряват на заетия персонал поставя семействата на всички тези хора на ръба на оцеляването. Това се случва и в Дания, и в Германия. Да не говорим за Италия и Испания, които бяха най-сериозно засегнати. Проблемът е, че всички тези мерки трябва да минат през националните правителства, които трябва да бъдат изключително активни. Полша и Румъния са доста по-активни отколкото нашата национална администрация в получаването на необходимите средства и в тяхното разпределение.“

Туристическият бранш бе изключително сериозно засегнат от строгите ограничения върху движението и пътуванията, наложени след избухването на пандемията от коронавирус. За неговото възстановяване, Европейската комисия предложи редица мерки, една от които е „Ликвидност за предприятията в сектора на туризма, особено за малките предприятия“.

„Ликвидност означава те да имат възможност да посрещат задълженията към персонала, към доставчици, към банките. Тук се взеха някои мерки с предоставянето на възможност за отлагане на заеми и допълнителни заемни средства, но малкият и средният бизнес нямат чак такъв капацитет именно за тази мярка, тъй като всеки един заем трябва да се връща. Това, което се разчиташе за мярката – 24 лева на ден за тези, които са в принудителен отпуск също не работи в пълен размер, тъй като плащанията по тази мярка се бавят близо два месеца. Това поставя хората на ръба на отчаянието.“

ЕК изработи програма :“Подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства“ (SURE). Целта е запазването на работните места и подкрепа на семействата. Въпреки усилията на Европа, пандемията създаде огромни трудности и предложи на туристическия бранш големи предизвикателства, коментира туроператорът Здравка Чимева.

„ЕС и правителството се опитват да помагат. Ние имахме щастието да получим една финансова инжекция от Евросъюза. Ако я разделим за времето, в което ние не работим и нямаме приходи, почти нищо не е. А туроператорите обикновено около Коледа и Нова година правим повече пътувания, а до началото на лятото почти няма работа. И това, което имахме като аванс, като резерв го изхарчихме и нямам представа какво ще правим тази година.“

От Европейската комисия са категорични, че ще продължават да работят заедно със страните от ЕС за насърчаване на устойчивия туризъм в съответствие с Европейския зелен пакт и за стимулиране на цифровата трансформация на туристическите услуги. Освен това, комисията ще подкрепи общоевропейски кампании, които представят Европа като туристическа дестинация.

Репортаж на Мариана Попова можете да чуете в звуковия файл – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45