Eвропейската комисия предприе мащабни икономически мерки, за да се смекчи удара върху препитанието на хората и икономиката в ЕС, в отговор на пандемията. Деканът на Стопанския факултет към ЮЗУ “Неофит Рилски“ – Благоевград, проф. Преслав Димитров приветства предприетите мерки, но е категоричен, че те все още не се усещат съществено от дребните и средните предприемачи.
„На първо място трябва да се увеличи директното и пряко финансиране за малкия и среден бизнес, особено за в сферата на туризма, тъй като това, което се вижда през последните дни – налице е много силно социално напрежение не само в България, а и в останалите страни – членки на ЕС. Твърде много хора са заети в сферата на услугите. Вярно е че в България мерките за ограничаване на пандемията от COVID-19 са най-слаби, но въпреки всичко, стоенето три месеца без доходи или на минималните плащания, които се подсигуряват на заетия персонал поставя семействата на всички тези хора на ръба на оцеляването. Това се случва и в Дания, и в Германия. Да не говорим за Италия и Испания, които бяха най-сериозно засегнати. Проблемът е, че всички тези мерки трябва да минат през националните правителства, които трябва да бъдат изключително активни. Полша и Румъния са доста по-активни отколкото нашата национална администрация в получаването на необходимите средства и в тяхното разпределение.“
Туристическият бранш бе изключително сериозно засегнат от строгите ограничения върху движението и пътуванията, наложени след избухването на пандемията от коронавирус. За неговото възстановяване, Европейската комисия предложи редица мерки, една от които е „Ликвидност за предприятията в сектора на туризма, особено за малките предприятия“.
„Ликвидност означава те да имат възможност да посрещат задълженията към персонала, към доставчици, към банките. Тук се взеха някои мерки с предоставянето на възможност за отлагане на заеми и допълнителни заемни средства, но малкият и средният бизнес нямат чак такъв капацитет именно за тази мярка, тъй като всеки един заем трябва да се връща. Това, което се разчиташе за мярката – 24 лева на ден за тези, които са в принудителен отпуск също не работи в пълен размер, тъй като плащанията по тази мярка се бавят близо два месеца. Това поставя хората на ръба на отчаянието.“
ЕК изработи програма :“Подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства“ (SURE). Целта е запазването на работните места и подкрепа на семействата. Въпреки усилията на Европа, пандемията създаде огромни трудности и предложи на туристическия бранш големи предизвикателства, коментира туроператорът Здравка Чимева.
„ЕС и правителството се опитват да помагат. Ние имахме щастието да получим една финансова инжекция от Евросъюза. Ако я разделим за времето, в което ние не работим и нямаме приходи, почти нищо не е. А туроператорите обикновено около Коледа и Нова година правим повече пътувания, а до началото на лятото почти няма работа. И това, което имахме като аванс, като резерв го изхарчихме и нямам представа какво ще правим тази година.“
От Европейската комисия са категорични, че ще продължават да работят заедно със страните от ЕС за насърчаване на устойчивия туризъм в съответствие с Европейския зелен пакт и за стимулиране на цифровата трансформация на туристическите услуги. Освен това, комисията ще подкрепи общоевропейски кампании, които представят Европа като туристическа дестинация.
Репортаж на Мариана Попова можете да чуете в звуковия файл – >
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..