Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без шлемове, шалове и кърпи на закрити обществени места

От 1 февруари, на закрити обществени места можем да носим само маски. Предпазните шлемове, шаловете и кърпите, са забранени - гласи новата заповед на здравния министър Костадин Ангелов. Причината за забраната на шлемовете се криела в технологията, по която са направени. Според вирусолози, едва преди няколко месеца станало ясно, че предпазните шлемове са неефективни. Затова, вече ще се използват само предпазни маски.  

„Потребителите обаче, трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски, които естествено, са с различна степен на защита. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. Тя уточни, че „няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19, но след направени проучвания от Световната здравна организация, личните предпазни средства се препоръчват като подходящи за предпазване от коронавируса, най-ефикасните обаче са тези  с ниво на защита до 95%“.

Оказва се, че маските, са сред най-често купуваните лични предпазни средства, поне в една от благоевградските аптеки е така. Търсят се и шлемове, но доста по-малко.

„Съгласна съм напълно с разпореждането на здравния министър, защото тези шлемове не вършеха никаква работа, освен да си мислим, че носим някаква преграда. Маските, които ние носим в аптеката са медицински маски, който имат ефикасност от 4 до 8 часа, след това трябва да бъдат сменени, но много хора не го правят“ – обясни за Радио Благоевград Елица Петрова, магистър фармацевт от Благоевград.

При репортерската проверка на Радио Благоевград на различни закрити обществени места, като сградата на община Благоевград, Бюрото по труда, аптеки и няколко търговски обекта, не беше установено нарушение на новата заповед.  Не бе установен нито един посетител, клиент или служител, който да носи предпазен шлем, шал или кърпа.

„Маските си остават най-предпочитаното и удобно предпазно средство, моята не е с най- голяма защита, но аз я нося около 4 часа“ коментира жителка на Благоевград, която влизаше в сградата на общината.

„Не съм носил шлем и не бих сложил“ – категоричен бе господин, който влизаше в сградата на Община Благоевград.

„Работя в институция с много хора и контингента е разнообразен. В работата нося и шлем и маска, но имам и преграда поставена. Когато съм навън нося и шал и маска“ – коментира служителка в Бюрото по труда в Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25
Емил Радев

Исторически момент за България: евродепутатът Емил Радев за присъединяването ни към Шенген

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..

публикувано на 29.11.24 в 11:14