Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Възможности за бизнеса в Благоевградска област за справяне с последствията от пандемията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията от COVID-19 се оказа сериозно предизвикателство, както от здравна гледна точка, така и от икономическа. Предприятия и фирми бяха изправени на ръба на оцеляване в това да запазят приходите си и работните места. През април миналата година Европейската комисия обяви 8 млрд. евро  за оказване на незабавна финансова помощ на малките и средните предприятия в ЕС.

Промените в начина на живот които наложи пандемията, доведоха и до промени в начина на разпределение на средствата, осигурени от Европейските структурни и инвестиционни фондове на територията на страната, коментира Елена Михова, експерт в Областния информационен център в Благоевград:

 „Още в първото тримесечие на миналата година приоритетните за финансиране области  се промениха и това наложи средствата по всички програми да бъдат реорганизирани и там, където имаше останали неизползвани ресурси по вече обявени процедури или пък нестартирали процедури – те бяха пренасочени към справяне с икономическите последствия от пандемията COVID-19.

Възможности за финансиране на засегнатите от разпространението на коронавируса през последните почти 12 месеца предложиха всички програми, които подпомагат българските работодатели от различните сектори  – от частния бизнес и предприемачеството до селското стопанство.

За да може подкрепата да достигне максимално бързо до нейните получатели, управляващите органи на оперативните програми много бързо опростиха процедурите по кандидатстване, намалиха максимално административната тежест на процеса и по този начин буквално десетки хиляди предприятия в цялата страна успяха да подадат документи за кандидатстване.

Хубавото е, че бизнесът сам по себе си осъзна колко сериозна е кризата, която се задава заради пандемията и наистина много бързо се насочи към различните мерки и възможности, които програмите предоставят. Изключение в това отношение не правят и представителите на бизнеса в Благоевградска област“, уточни Михова.

По процедурата за „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ одобрени за финансиране са над 21 хил. проектни предложения на стойност около 173 млн. лева.

Предприятията можеха да кандидатстват и за подпомагане по определени сектори. Такава е процедурата която подкрепя малките и средните предприятия извършващи автобусни превози.

 „По процедурата за „Подкрепа за МСП, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията“ с бюджет от 30 млн. лв. до крайния срок за кандидатстване са подадени 649 заявления от автобусни превозвачи. Вече са изплатени 14 млн. лева по първите 208 одобрени заявления.

По процедура „Подкрепа за МСП от туристическия сектор за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на туризма (МТ)“ са подадени 802 проектни предложения от туроператори и туристически агенти за близо 60 млн. лв. Одобрени за финансиране са 720 проектни предложения,  като с всички одобрени за финансиране кандидати са сключени договори, а в края на 2020 г. са стартирали и първите плащания.“

Над 1000 одобрени кандидати за около 9 млн. лева са регистрирани в Благоевградска област за подпомагане на малки и средни предприятия от ковид-пандемията, показва справка на Областния информационен център в Благоевград:

 „Най-много са одобрените бенефициенти в областния център Благоевград – 357, следван от предприемачите в Петрич, които са 165 и Гоце Делчев – със 153. Голям брой одобрени за финансиране проекти има и в Сандански, Банско и Разлог.

9 са до момента средните предприятия в региона, които вече имат сключени договори за финансиране на проекти по процедурата за преодоляване на икономическите последствия от пандемията. 3 от тях са ситуирани в Благоевград, 2 в Сандански и по едно в Гоце Делчев, Петрич, Симитли и село Ваклиново. Общата стойност на помощта по деветте договора е 1 243 000 лв.

34 пък са превозвачите в Пиринско, които са одобрени за финансиране по мярката за подкрепа на МСП, извършващи автобусни превози. 8 от одобрените превозвачи са от Благоевград, 7 от Гоце Делчев, 6 от град Петрич, двама в Сандански, както и транспортни фирми от Якоруда, Сатовча и Банско. По мярката за подпомагане на този бизнес в област Благоевград са договорени общо почти 1 100 000 лв“, допълни Елена Михова.

И през 2021 година за бизнеса продължават да се разкриват нови възможности за подпомагане в кризата. В рамките на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ малки предприятия с оборот над 500 хил. лева имат възможност за подкрепа при преодоляване на икономическите последствия от ковид-кризата. Очаква се размерът на безвъзмездната финансова помощ да бъде над 78 млн. лв, като помощта за един отделен проект ще бъде 50 хил. лв. 

Репортажа на София Златанова можете да чуете в звуковия файл – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50