Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Област Кюстендил е в червената зона с COVID-19 в страната

„Към този момент 56 човека са хоспитализирани в  МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ в Кюстендил. Двама са интубирани в реанимация в тежко състояние. Голяма част от тях са на кислород. Тревожна е ситуацията поради огромния брой болни, голяма част от тях идват и на нашия триажен кабинет, където всекидневно се преглеждат и диагностицират в PCR лабораторията. Практически тежко болните, които са с кислородолечение и тежка интоксикация се хоспитализират“ – това каза в интервю за Радио Благоевград директорът на болничното заведение д-р Александър Величков. Той уточни, че от вчера е открито второ  covid отделение. Първото е с 50 легла, второто с 40. През последните дни се приемат по 7-8 човека в тежко състояние. Засега  няма информация дали хоспитализираните са носители на новия британски мутант на коронавируса, тъй като тези изследвания се правят в Националния център по заразни и паразитни болести-София. „На национално ниво трябва да се вземе решение как да се правят тези изследвания, кой да ги прави и съобразно разпространението на вируса в отделните райони, те ще преценят“.

Медикът каза още, че  като цяло при  тази вълна са заразени повече млади хора и скоростта на заболеваемост е по-висока, отколкото през месец ноември. Обяснението му е, че има заразени семейства, за разлика от първата вълна, когато не всички членове на семействата се заразяваха. Сега при 1 заразен, се заразява цялото семейство. Има много заразени и на работното им място. Според него това са двете най-рискови места, при които хората се заразяват .

Сред болните има хора, които късно са потърсили лекарска помощ. „ За жалост приемаме хора в критично състояние след 12-14-дневно лечение у дома. Някои от тях са търсили по телефона лични лекари, съветвали са се как да се лекуват, но общо взето не се следи общото им състояние и идват при нас в крайно тежко общо състояние“.

Към момента няма инфектирани лекари и медицински персонал в болницата. „Длъжни сме да се справим с наличния състав, защото знаем, че кадровия  дефицит в цялата държава е голям. Ще се справим, както и досега със ситуацията“ – каза в заключение д-р Александър Величков, директор на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ в град Кюстендил.

Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Александър Величков:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06