Михаил Кунчев произхожда от род на потомствени воини и е приел каузата да разпространява по интересен и достъпен начин сред младите хора българската история:
„Оказа се, че имам доста сериозен род на воини, които могат да бъдат проследени чак до турско време. Това не го знаех до двайсет и някоя годишна възраст, така че категорично не мога да кажа, че това ме е формирало като личност и е причина да правя това, което правя сега. Но това ми даде стимул да потърся своите корени. За съжаление нашата образователна система е доста постна откъм история. Преподаваме на децата някакъв сбор от цифри, георгафски понятия и обясняваме, че това е история. А историята са случки, събития, които трябва да ни носят нещо. Трябва да ни карат да се замислим, а не просто да ги знаем. Цената на млякото ако я знам това не ме учи на нищо. Но ако знам млякото от какво е съставено, за какво помага това вече е съвсем друго. До завършваме на училище аз нямах никакъв интерес към историята. Малко след като завърших и започнах да уча журналистика ми попаднаха мемори на български пълководци. И си дадох сметка, че всички тези измислени герои, на които искаме да приличаме от филмите, всъщност има съвсем истински хора, по които са правени тези герои. Сега са много модери тези - Спайдърмен, Батман... Доста е тъжно, че нашите деца раснат с тези герои, а няма кой да им разкаже за другите“, коментира за Радио Благоевград Михаил Кунчев.
Преди време Михаил посещава Близкия изток, където научава от първа ръка за постиженията на българските военни в Кербала, срещайки се с някои от тях. Видяното описва в книга, а наред с появата ѝ слага началото и на още редица инициативи, свързани с почитането на историческата ни памет:
„До две седмици ще излезе аудиокнигата „Пиратите умират млади“, която ще бъде четена от мен, коментирана от мен, ще има и допълнителна глава, която ще е много интересна. Преди дни издадох и една малка книжка, която се казва „Цар сред царете, воин сред воините. В нея са събрани истроии за цар Борис III.”, поясни още Кунчев.
Предстои и издаването на книгата „Пиратите умират млади 2. Юнаци, лека нощ“
Цялото интервю с Михаил Кунчев чуйте в звуковия файл ->
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...
Какво по-хубаво от това да следваш мечтите си, да направиш избор в името на нещо, което обичаш и ти харесва, за да си доволен и щастлив. В тази история ще видим нещо такова да се откажеш от чужбина, за да останеш в България да пееш. Тя е млада, тя е красива, тя обича да пее, тя е Кристина Дечева. Завършила е Eзиковата гимназия в Благоевград..