И при автомобилите в последно време се търсят възможности за използването на екогорива. Към познатите ни дизелови и бензинови двигатели могат да се използват различни добавки, които намаляват токсичността и замърсяването на въздуха. Този проблем е характерен засега само за по-големите градове. Използването на електродвигатели за задвижване на автомобилите е един сравнително нов клон от автомобилната индустрия. Според Мартин Заимов - съпредседател на Българската електроавтомобилна асоциация, в България има над 2 000 електромобила. Засега сериозен проблем е цената на тези автомобили. Тя е по-висока от тези с традиционните горива, но индустрията се развива.
В България вече има и над 300 зарядни станции. Там се зареждат батериите за електромобилите. В Благоевградска област такива станции има в Благоевград, Петрич и Гоце Делчев. Развитието на електроавтомобилната индустрия ще даде възможност такива електрозарядни станции да се изградят и в други градове. С това е свързано бъдещето. В момента със средства по европейска програма се изграждат 50 зарядни станции от двете страни на българо-гръцката граница. По 25 в общини по границата. Разчита се, че в бъдеще няма да има проблеми с преминаването на границата, защото автомобилите ще могат да се зареждат в общини от другата страна. Проектът е с продължителност две години и трябва да се изпълни до края на 2022-ра година.
Мартин Заимов в предаването "Днес" можете да чуете в звуковите файлове:
"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..
Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..
Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..
Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..