Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Европейската младежка награда "Карл Велики"

От 2008 г. насам Европейският парламент и Фондацията за международната награда „Карл Велики“ на Аахен ежегодно отправят покана към младежите от всички държави–членки на ЕС, да представят проекти, ръководени от млади хора и насочени към младите хора, които показват активно участие в развитието на Европа.

"Ако сте на възраст между 16 и 30 години и работите по проект с европейско измерение, младежката награда „Карл Велики“ е шанс да развиете инициативата си.” – това каза Биляна Църноречка, пресаташе в бюрото на ЕП в България, и уточни: “Проектите могат да бъдат представяни индивидуално, или за предпочитане – групово. Допускат се кандидатури на всички официални езици на Европейския съюз. Подадените за конкурса проекти трябва вече да са започнали и да са приключили между 1 януари 2020 година и 31 януари 2021 година, или все още да са в ход.“

Проектите следва да насърчават разбирателството в Европа и в света; да подпомагат изграждането на общо усещане за европейска идентичност и интеграция; да предоставят образец за подражание за младежите, които живеят в Европа и да предлагат практически примери за съвместното съжителство на европейците като една общност. Те могат да се съсредоточават върху организирането на различни младежки прояви, младежки обмен или интернет проекти с европейско измерение.

Предимство ще имат тези, които са изготвени съвместно от млади хора от няколко държави-членки. Специално внимание ще бъде обърнато на проекти, които се изпълняват на доброволни начала.

Подборът на победител за присъждането на Европейската младежка награда „Карл Велики“ ще бъде извършен на два етапа:

Първи етап: национални журита, съставени от най-малко двама членове на Европейския парламент и един представител на младежка организация, ще изберат един победител на национално равнище от всяка една от 28-те държави членки до 16 март 2021 година.

Втори етап: европейското жури, съставено от трима членове на Европейския парламент, от председателя на Европейския парламент и от четирима представители от Фондацията за международната награда „Карл Велики“ в Аахен, ще извършат подбор на победителя от подадените 27 проекта от националните журита до края на април 2021 г.

Наградата за най-добър проект е 7500 евро, втората награда е 5000 евро, а третата – 2500 евро.

Ако здравната ситуация позволява, наградите на победителите ще се връчат на церемония в Аахен през май 2021 г., на която ще бъдат поканени представители на всички проекти, избрани на национално ниво.

Крайният срок за кандидатстване е 22 февруари 2021 година, като подборът на националните проекти трябва да стане до 16 март 2021 година. Предвижда се церемонията по награждаването в Аахен да се проведе на 11 май 2021 година.

Формулярите за кандидатстване трябва да се попълнят онлайн на уебсайта на Eвропейската младежка награда „Карл Велики“ (www.charlemagneyouthprize.eu).

Развитието на кампанията може да се следи и в социалните мрежи.

Репортаж на Райна Ванчева можете да чуете в звуковия файл – > 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06