„Дарът на чорапи от бабата за новороденото е съпътствано със скрита сакралност, за която са имали познания предците ни. Да дариш чорапи е не само изкуство, мисъл и труд - то е душа, покрита със загадъчния воал на вярата и символиката, зараждащи преклонение към надеждата, добротата и любовта!“ – така обяснява идеята за поредната нестандартна инициатива Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан. Читалището организира не за първи път интересни събития, свързани с фолклорни или празнични традиции.
Първият национален конкурс Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с благослов!“, е организиран по повод 21 януари, Бабинден, но има много по-дълбок смисъл – категорична е Румяна Джибова:
„Човек, винаги намира начин и решение, когато иска, а когато не иска, намира оправдание. И при нас се случи така. Ние възстановихме един стародавен обичай – Бабинден на 21 януари, когато народът ни почита тази жена, която е помагала да се роди новият живот на белия свят – бабата, а днес, това са хората в бели престилки, нашите акушери, гинеколози и лекари, които се грижат за родилката. И в трудни моменти, когато жената има най-голяма нужда, когато жената, родилката се намира между двата свята, когато тя дава живота, тези баби, тези акушери й помагат. И тъй като, времето е такова, че целият свят попаднахме в тази пандемия, ние решихме да отбележим празника по този начин“ – обясни Румяна Джибова.
Майсторки на плетивото от 4 поколения, от различни краища са страната, са изпратили над 50, изплетени с „топлина и благослов“, красиви бебешки и детски чорапки. Всички те са вложили не само майсторлък, но и частица от своята душа.
„Защото, наистина бабата е била длъжна да дари новороденото с терлички. Това е точно тази магия, тази молитва, този благослов, детето да е здраво през целия си живот, да има благоденствие, да има благополучие. Ние видяхме една пъстра палитра от цветове и шарки на изделия, изработени от 4 поколения – баби, майки, внучета и правнучета. Най-възрастната ни прабаба е от Варна, 86 - годишна жена, а най-малкият участник в конкурса, е едно момиченце Кристиянка, от втори „Б“ клас, също от Варна, която собственоръчно към чорапките е нарисувала една пъстра пролетна картинка с цветчета“ – допълни Румяна Джибова.
И като всеки конкурс и този си има совите победители, те са разпределени в три категории, тъй като има участници от училища, детски градини и читалища.
Кои са призьорите в първия Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с богослов!“, можете да научите от интервюта на Биляна Славчева с Румяна Джибова:
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..