Киселото мляко, сиренето и кашкавалът, които се предлагат в детските градини и училищните столове, вече задължително трябва да са произведени по Български държавен стандарт. Това предвижда новата Наредба за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните за децата, която влезе в сила на 13 февруари.
Според нея, биохрани, произведени по европейските регламенти, също могат да бъдат предлагани в детските и училищните заведения.
Айрянът за децата трябва да е само от кисело мляко и вода, без добавка на сол. Може да се предлага охладена или замразена риба. Допустимо е децата да получават мляно месо и лютеница, обаче само, ако са направени по браншовите стандарти. Според новата Наредба храните, приготвени за децата, не трябва да съдържат консерванти, оцветители и подсладители.
„Това е абсолютно изискана, съвременна Наредба, която допълва предходната Наредба номер 8 от 2018 г., в която бяха определени основните щрихи, именно за качеството на храните. В случая, отново качеството трябва да бъде най-добро. За всички храни, за които имаме утвърдени стандарти, те трябва да бъдат спазвани, а това са основните български храни - мляко и млечни продукти, кашкавал, сирене, кисело мляко, имаме стандарти и те са абсолютно задължителни“ – коментира за Радио Благоевград проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика.
Тя допълни, че се забранява използването на всякакви технологични добавки в храните, предназначени за деца и юноши.
„Във всички имитиращи продукти има много вредни съставки като хидрогенираните мазнини, които са богати на трансмастни киселини, които пък са много рискови за здравето и затова, не трябва да бъдат профилактирани още в детска възраст“ – уточни проф. Байкова.
Тя препоръча в детските менюта да бъдат влагани продукти и съставки, които да са здравословни и в същото време, хранителни. Да се избягна консумацията на сладки, пържени и тестени храни като десерти, вафли, чипсове и закуски.
Според проф. Байкова, храненето в семейството е много важно, затова то трябва да се възпитава още в ранна детска възраст.
„Майките, могат да предлагат за десерт натурални плодове, смути или, ако е сладкиш, той да бъде съобразен с последните препоръки на специалистите. Да бъде с пълноценни зърнени съставки, с лек млечен пълнеж, да бъде приготвен не с бяла кристална захар, а с толкова полезния пчелен мед, например“ – препоръча експертът по хранене и диететика.
Супата, която се консумира в семейството трябва да бъде лека. Пет пъти седмично трябва да присъства месото в менюто, но то не трябва да бъде тлъсто. Рибата, трябва да бъде на трапезата ни поне един път или два пъти седмично, добре е да се правят един или два разтоварващи дни в седмицата. Варивата също трябва да присъстват в менюто ни, защото те са много полезни и за децата. В новата Наредба има разширение и за гамата мазнини – препоръчва се рапично, царевично масло, зехтин и други.
Проф. Донка Байкова обърна специално внимание на закуската, която трябва да приготвят родителите за своите деца в училище.
„Моята препоръка е, родителите да изпратят децата си на училище с някаква пълноценна закуска - топъл сандвич с пълнозърнест хляб, с някаква лека подплънка с извара, сирене и кашкавал, които са качествени. Непременно да има някакъв плод или сезонен зеленчук. Много важно е децата да пият достатъчно количество вода, като за препоръчване е да пият изворна вода /със светлосините капачки/ или изворна вода /с розовите капачки/. Тя трябва да се сменя, да не бъде еднообразна. Може да се приготвят натурални сокове от плодове, както и айрян, но без добавена сол, както е изискването в новата Наредба“ – уточни проф. Донка Байкова.
Според нея, Наредбите са едната страна на здравословното хранене при децата, но и родителите имат голяма отговорност за това.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Донка Байкова:
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..