България е една от държавите, които ще разработят ключови показатели за безопасността на движението по пътищата, които ще се прилагат в Европейския съюз през следващото десетилетие.
Понастоящем, политиката по безопасност на движението по пътищата в държавите-членки на ЕС, се оценява на национално и на централно европейско ниво, като се използват ключови показатели, касаещи травматизма, изчислени като брой загинали, брой ранени и брой пътно-транспортни произшествия на един милион души население.
На национално ниво, Министерски съвет прие Концепция за обучение по безопасност на движението по пътищата. Предвижда се задължителното обучение да обхване децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, като се направи анализ на образователните ресурси и необходимостта от актуализация на обучителните програми. Въвежда се приемственост на обучението в началната и средната училищна степен с обучението за придобиване на свидетелство за управление на моторно превозно средство.
„С промените в Закона за движение по пътищата, касаещи обучението на младите шофьори, трябва да търсим решение на проблемите, свързани с безопасността на движението и на поставените цели за намаляване на травматизма и жертвите на пътя в Плана и Стратегията на Европейския съюз в периода 2020-2030 г.“ – коментира Халил Летифов, председател на Парламентарната група по транспорт в Народното събрание. Според него, самата форма на обучение трябва да започне от най-ранна детска възраст, за да може да се формира модел на поведение и устойчиви навици по отношение безопасността на движението. За съжаление, в България това все още е проблем.
„Всички ние, по един или друг начин, сме участници в движението, затова, трябва да имаме отношение към него, чрез култура на поведение, търпимост към другите. Много често говорим за агресия на пътя. Всичко това намира приложение в тази Концепция“ – коментира Малинка Бондаренко, зам.-председател на СБА. Според нея, препоръката е да се въведе едно по-задълбочено обучение, не само за учениците до 7 клас, а и за тези до 12 клас, като в детските градини и в предучилищната възраст, също трябва да има такова обучение.
„В последствие вече е важно каква система за обучение ще се избере в автошколите” – категоричен е Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. Според него, след това трябва да се продължи с обучението на кандидатите, които вече имат свидетелство за управление, което е много важен акцент.
Репортажа на Иван Лазов и Биляна Славчева можете да чуете в звуковия файл – >
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..