България е една от държавите, които ще разработят ключови показатели за безопасността на движението по пътищата, които ще се прилагат в Европейския съюз през следващото десетилетие.
Понастоящем, политиката по безопасност на движението по пътищата в държавите-членки на ЕС, се оценява на национално и на централно европейско ниво, като се използват ключови показатели, касаещи травматизма, изчислени като брой загинали, брой ранени и брой пътно-транспортни произшествия на един милион души население.
На национално ниво, Министерски съвет прие Концепция за обучение по безопасност на движението по пътищата. Предвижда се задължителното обучение да обхване децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, като се направи анализ на образователните ресурси и необходимостта от актуализация на обучителните програми. Въвежда се приемственост на обучението в началната и средната училищна степен с обучението за придобиване на свидетелство за управление на моторно превозно средство.
„С промените в Закона за движение по пътищата, касаещи обучението на младите шофьори, трябва да търсим решение на проблемите, свързани с безопасността на движението и на поставените цели за намаляване на травматизма и жертвите на пътя в Плана и Стратегията на Европейския съюз в периода 2020-2030 г.“ – коментира Халил Летифов, председател на Парламентарната група по транспорт в Народното събрание. Според него, самата форма на обучение трябва да започне от най-ранна детска възраст, за да може да се формира модел на поведение и устойчиви навици по отношение безопасността на движението. За съжаление, в България това все още е проблем.
„Всички ние, по един или друг начин, сме участници в движението, затова, трябва да имаме отношение към него, чрез култура на поведение, търпимост към другите. Много често говорим за агресия на пътя. Всичко това намира приложение в тази Концепция“ – коментира Малинка Бондаренко, зам.-председател на СБА. Според нея, препоръката е да се въведе едно по-задълбочено обучение, не само за учениците до 7 клас, а и за тези до 12 клас, като в детските градини и в предучилищната възраст, също трябва да има такова обучение.
„В последствие вече е важно каква система за обучение ще се избере в автошколите” – категоричен е Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. Според него, след това трябва да се продължи с обучението на кандидатите, които вече имат свидетелство за управление, което е много важен акцент.
Репортажа на Иван Лазов и Биляна Славчева можете да чуете в звуковия файл – >
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..