Отпадна забраната за провеждането на присъствени групови занятия в езикови и образователни центрове и други обучителни школи, организирани от юридически и физически лица.
Изискването е за спазване на физическа дистанция от 1,5 м., носене на защитна маска за лице, проветряване на всеки час и дезинфекция. "Ще изпълним всички тези условия. Това все пак са изисквания, които са спуснати и трябва да се спазват от всички, предвид обстановката. Все още има риск, свързан със заболеваемостта." – каза в предаването "Днес" Мариана Грозданова – преподавател по английски език и собственик на частна езикова школа в Благоевград. "Друг е въпросът доколко комфортно ще се чувстват с маски учениците, пък и преподавателите, защото затворени в рамките на 40 минути, мозъкът има нужда от кислород, а маските, знаем, до голяма степен ограничават притока на кислород." – коментира Мариана Грозданова.
По отношение на прехода от дистанционна към присъствена форма на обучение Мариана Грозданова сподели своите наблюдения: "Няма плавно преминаване и преговор на вече заучения материал. Колегите се опитват да компенсират липсите по време дистанционното обучение. Имайки предвид, че по време на онлайн обучението учебният час бе 30 минути, сега при присъственото е 40 минути. Обемът на учебния материал е голям и аз не упреквам колегите, че се опитват да компенсират този недостиг, но те го правят чрез изпитване, а това допълнително стресира учениците."
Мариана Грозданова можете да чуете в звуковия файл – >
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...