Във връзка с 95-годишнината от създаването на Читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1926" – с. Сатовча, читалищният библиотекар Анна Начева, започна свой личен проект под надслов "Читалището – моят светилник". На личната си страница в социалната мрежа г-жа Начева вече започна да публикува лични фотоси и такива от читалищния архив, без някаква последователност във времето.
„И не, защото животът ми е неразривно свързан с читалището, а като скромна стъпка назад в историята му и като поглед в бъдещето! И като почит за всички, които са оставили следа...“ – споделя Анна Начева и приканва всеки, който има подобни стари снимки и документи да ги публикува, за да бъде макар и по този начин разказана историята на 95 – годишното читалище в Сатовча.
„Моят живот е неразривно свързан с Читалището, което е било един мой паралелен живот. Още от малка съм стъпила на читалищната сцена за първи път, така че самото Читалище е в сърцето ми още от малка“ – споделя г-жа Начева.
Снимките, които тя публикува са свързани с хора, които са посветили живота си на богатата читалищна дейност.
„По-възрастните ми разказват, че Читалището и било техен „втори дом“. Събирали са се тук без никакъв повод, да поговорят, да общуват, да попеят, да потанцуват, едно хоро да врътнат. Това е било едно уникално място за много хора, „втори дом“ в миналото“ – споделя още читалищният библиотекар в Сатовча.
Една от уникалните снимките в Архива на Читалището, които публикува г-жа Начева, е на хора от театралната трупа към Читалището, част от които /жените/ са качени на двуколка, малка каручка, а другите пеша пътуват, през февруари месец, от Сатовча към съседното село Слащен, за да изнесат представление.
„Личните ми архиви, също са свързани с много истории, които започнах да публикувам и да провокирам интерес. Майка ми, която е на 85 години, помни всичко още преди строенето на сградата на Читалището“ – допълва Анна Начева и припомня част от богата история на на Читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1926" – с. Сатовча.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Анна Начева:
Читалищният библиотекар Анна Начева разказва и две интересни истории, свързани със знакови символи на Сатовча. Единият е паметникът на майор Никола Топалов, един от освободителите на този край, а другият е сградата на черквата „Света Неделя“ в Сатовча, която е строена по турско време.
Подробностите можете да чуете в продължението на разговора на Биляна Славчева с Анна Начева:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...