Европейският парламент подчертава необходимостта Европейската комисия и страните в Европа да заделят средства, за да помогнат на жените да преодолеят последиците от пандемията, особено по отношение на заетостта, насилието и здравноосигурителните права.
Според депутатите темата за равенството между половете, тярбва да бъде един от важните въпроси за дебат по време на предстоящата Конференция за бъдещето на Европа.
Ограничен напредък за 2020 г. сочи индексът на Европейския институт за равенството на половете – коефициентът за ЕС е 67,9% , с това темпо жените в ЕС ще изравнят мъжете след около 60 години. За България показателите сапод средните за Европа.
„Пандемията от Covid-19 засегна жените в България най-вече по отношение повишаване на домашното насилие. Има скок в броя на случаите и жертвите на домашно насилие, на сигналите и за съжаление на убитите. Много от жените бяха пренатоварени по време на пандемията. Веднъж те работеха от дома си, но и в дома си. Това беше може би един 14-16 часов работен ден за жените и то просто заради стереотипа, че домакинската работа е женска работа. Третото нещо, което наблюдаваме е, че по-скоро повече жени загубиха работата си по време на Covid кризата.“, казва Надежда Дерменджиева – изпълнителен директор на Български фонд за жените.
Инфографика, разработена от Български фонд за жените, онагледява част от системните неравенства, пред които са изправени жените в днешна България.
Ситуацията в цифри показва, че само ¼ от народните представители в българския парламент са жени. Мъжете в нашата страна получават 13,5 % по-високо заплащане от жените. Под 16 % са лидерите жени у нас. На всеки две седмици една жена в България е убивана от съпруг, партньор или роднина.
По повод Международния ден на жената, които отбелязахме преди броени дни, Европейският парламент отново подчерта ключовата роля на жените по време на кризата с коронавируса и новите предизвикателства пред тях.
„Твърде много жени в Европа не разполагат с основната възможност да работят и да изкарват прехраната си. Днес равнището на заетост при жените е 67 %, а при мъжете - 78 %. Това е просто неприемливо. Затова определихме нова цел за Европа: трябва да намалим наполовина разликата в заетостта между половете и до края на настоящото десетилетие 78 % от всички европейци трябва да имат работа. Няма да е лесно, но ще направим всичко по силите ни, за да постигнем тази цел“, заяви по време на пленарната сесия на 8 март председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Комисията заложи изискване всички държави членки да поставят жените в центъра на своите планове за възстановяване след COVID-19. Ще бъде истинско възстановяване само, ако тези планове са за всички.“, допълва Урсула фон дер Лайен.
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..