Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно децата да пътуват правилно обезопасени в колата?


Милена Захариева и Радослава Митрова са две майки, които обединени от една обща идея, създават Фондация „Деца на борда”. Целта им е да съдействат на родителите да получат отговори на всички въпроси, свързани с правилното возене на децата им.

Изследване на Фондацията, проведено в края на миналата година, показва, че около 77% от запитаните родители подценяват правилата за превозване на деца в автомобили и закопчават детето в детското столче, без да са му съблекли връхната дреха. Милена Захариева от Фондацията подчерта, че когато коланът е прилепнал плътно до тялото ни, ще се предпазим от нараняване.

Неправилно и опасно е също така детето да се държи в скута на родителя, подчерта още тя. При скорост 50 км/ч. вероятността от смърт на детето, седящо в скута на родителя, е около 70%.  

"Оборудването за обезопасяване на детето в автомобила трябва да бъде адаптирано към детето в различните етапи от неговото развитие. Най-доброто столче е това, което пасва най-добре на детето и колата, поставено е и се ползва правилно при всяко пътуване. Столчетата се делят на няколко групи, според ръста, теглото и възрастта на децата. На сайта сме се опитали да опишем всички столчета и кое за кого е подходящо, защото знаем колко е объркващо", каза още Милена Захариева.

Според новия европейски регламент за безопасност, известен като i-Size, е препоръчително да возим децата си обратно на движението до поне 15-месечна възраст. Специалистите пък твърдят, че най-добре е да ги задържим така възможно най-дълго или поне до 4-годишна възраст. Това се дължи на факта, че детският гръбнак и шийни прешлени все още се оформят и заздравяват в първите години след раждането. Те не биха могли да се справят с последиците от катастрофа – просто все още не са достатъчно здрави. (Можете да прочетете повече за возенето обратно на движението и да гледате видео, което показва разликата, тук.)
Фондация "Деца на борда" реализират и видеа в техния YouTubе канал, в който с помощта на младата българска актриса Силвия Петкова отговарят на най-често задаваните въпроси от родители във връзка с детската безопасност в колата. В края на миналата година Фондацията е създала и две по-дълги образователни видеопослания за това колко е важно децата да се возят в столче, как да изберем правилото столче, как да се справим с негодуването на детето. 
Цялото интервю на Елеонора Тахова с Милена Ззахариева чуйте в звуковия файл...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21