Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоинициатива сплоти жители и институции в петричкото село Коларово

Жители на петричкото село Коларово се включиха в Гражданска инициатива за почистване на селото, която от екоакция се превърна в кауза, която сплоти местните хора. На 7 март се проведе кампания по почистване на селото, която бе инициирана в социалната мрежа от Кристина Ръжданова от Коларово, чиято първоначална идея е била да обърне внимание на местните хора на натрупаните отпадъци в района, с апел, заедно да ги почистят. В последствия обаче, крайният резултат от инициативата е бил много повече от екологичен. 

„Сплотяването беше най-положителният резултат от кампанията, която инициирах и съм изключително удовлетворена от факта, че жителите на село Коларово се обединиха около тази прекрасна инициатива, прегърнаха я и я направиха своя“ – сподели за Радио Благоевград Кристина Ръжданова.

Тя обърна внимание на факта, че навсякъде около нас има проблем с натрупаните отпадъци, който провокира и нейната нетолерантност.


„Реших да създам тази кампания по няколко причини. Първо, защото аз самата не желая да живея в място, осеяно с отпадъци, и второ, защото Коларово не го заслужава. Ние живеем в един прекрасен район, в подножието на невероятната планина Беласица, тук ежегодно идват много туристи от цялата страна и смятам, че това място трябва да блести от чистота, за да можем да живеем в една по-прекрасна, по-чиста и не задушаваща среда“ – обясни инициаторката на екоакцията.

Тя открои факта, че в почистването са се включили не само жителите на село Коларово, а и представителите на местната власт. Община Петрич е съдействала за извозването на отпадъците до сметището, подкрепа е оказала и кметицата на селото.

„Успехът на тази кампания за мен не е само това, че тези отпадъци вече ги няма. Лесно е да се организира и проведе подобна кампания, институциите подават ръка там, където има желание, там, където им активност. Но, по-важното нещо е, да се получи обединението около тази идея, което показва, че хората не спят, те са будни. Те имат нужда от онази искрица, която да запали това, което гори вътре в тях, но по една или друга причина то е потиснато – дали заради COVID, дали заради останалите битови проблеми или заради това, че в момента говорим само и единствено за предизборни кампании, хората имат нужда от това, с което ежедневно се сблъскват и това са нашите ежедневни потребности. Когато някой запали тази искрица, хората са готови да я поемат и това е най-голeмият успех на моята кампания“ – коментира още Кристина Ръжданова.


Тя и жителите на Коларово организират втора кампания по почистване на района около селото. Инициативата е насрочена за 28 март, неделя и ще стартира в 10 ч. от площада на населеното място.

„Надявам се, на 28 март да усетим едно, още по-голямо сплотяване и да посрещнем наистина една приятна и разцъфтяваща пролет, в една по-чиста околна среда“ – допълни инициаторката на екоакцията.


Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кристина Ръжданова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21