Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През пандемичната обстановка автобусният сектор е „по ръба на бръснача“

Снимка: БГНЕС

Поредната рестрикция в страната се отрази пряко на почти всички стопански сектори. Под особено напрежение са и автобусните превозвачески фирми. В последните дни те отчитат изключителен спад сред пътникопотока, който на практика през изминалата пандемична година, се е сринал с около 70%. Констатацията е на инж. Петър Демерджиев, собственик на автобусна компания в Благоевград.

Автобусният бранш е на ръба на оцеляването. Заедно със сектор „туризъм“, транспортът е сред най-засегнатите отрасли в света, вследствие на пандемичната обстановка. И въпреки финансовата подкрепа по различни гарантови схеми и държавни програми, системата едва се крепи, казва собственикът на автобусна фирма в Благоевград, инж. Петър Демерджиев.


Сериозно предизвикателство е запазването на работните места на заетите в сектора. Трудно се балансира, търсят се непопурлярни мерки, за да не се лиши браншът от своите професионалисти, градени назад в годините, подчертава инж. Демерджиев.


Превозът на пътници е двустранен процес. В него, освен че основното участие е на автобусните превозвачи, но другата важна част са пътниците. Пандемичният период понякога води до напрежение между двете страни. Най-вече при спазването на санитарните мерки за безопасност.


Другата важна промяна, която настъпи вследствие на кризата, е навлизането на 20-местните автобусни коли, които заместиха традиционните по-големи машини. Предвид отчетения спад в пътникопотока и оптимизиране на разходите, този ход е бил очакван, казва Петър Демерджиев.


Дали да очакваме промяна в цената на услугата предвид постоянно променящите се котировки на горивата – според собствениците на превозвачески компании на този етап - не. Но, категоричност и в това твърдение не може да се очаква, защото обстановката е непрогнозируема.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мая Падарева

Читалищното дело в Белица – 140 години знание, мъдрост, родолюбие

2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..

публикувано на 11.02.25 в 13:25

Сладки "Истории от бабината кухня" ни запознават с традициите и обичаите в България

Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта.  А независимо..

публикувано на 10.02.25 в 14:46

С питка и мед посрещнахме празника на пчеларя в Радио Благоевград

С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..

публикувано на 10.02.25 в 13:43

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35