„Самото ухапване от кърлеж обикновено остава незабелязано от хората, те не са огледали достатъчно добре своето тяло, а понякога се пренебрегват тези малки членестоноги, които са преносители на доста заболявания. По време на ухапването те отделят субстанция и успяват да потиснат усещането за убождане и допир и по този начин остават незабележими от хората.
Не всички кърлежи носят различни инфекциозни причинители и по този начин не всяко ухапване е причина за развитие на заболяване. Но е важно да се знае, че след ухапване от кърлеж, или предположение за такова, трябва да се следи развитието на симптоми. Те са доста разнообразни и са различни при отделните болести, появяват се в различен период от развитие на болестта. Най-често трябва да се следи за поява на дискретни обриви, които не са сърбящи, затова е много важно оглеждане на тялото и предимно зоните зад ушите, гърдите, окосмената част на главата. Възможна е появата на температура, която не се свързва с друго заболяване, главоболие, мускулно-ставни болки, увеличени лимфни възли, както и отклонения при лабораторни изследвания. Всичко това да се сподели на лекуващия лекар“.
Кърлежите пренасят редица болестотворни микроорганизми и могат да причинят сериозни заболявания, каквито са лаймската борелиоза, марсилската треска, по-рядко кърлежов енцефалит, ку-треска, туларемия, кримска конго хеморагична треска „При снемане на анамнеза разпитваме както за симптомите, така и за рискови места – посещение на планини, гори, паркове, затревени площи. Това трябва да се съобщи на лекуващия лекар“.
От изключителна важност е правилното отстраняване на впития в човешкото тяло кърлеж.„Понякога е налице самоувереност в хората, че могат сами да извадят кърлежа, но този процес не е никак безобиден и лесен, още повече трябва да се знаят две важни препоръки: най-добре е да бъде отстранен от медицински специалист и ако не е налице тази възможност –да не се изважда с голи ръце, а със специални пинсети, с които внимателно и търпеливо да се извади кърлежа“.
При ухапване от кърлеж наложителен ли е прием на антибиотик?
„В ерата на масова употреба на антибиотици, не трябва да прибягваме към тях с лекота. Когато сме сигурни в диагнозата, тогава специалист може да прецени трябва ли да се приема антибиотик. Още повече не само бактерии, но и вируси се предават, а на вирус да се назначава антибиотик никак не е уместно. На този етап вече не се препоръчва рутинната профилактична употреба на антибиотик“.
Препоръки
„Кърлежите предпочитат райони и местности с висока влажност и сега е периода, в който хората трябва да бъдат наблюдателни. Те са около нас и няма как да ги елиминираме, затова когато се посещават планински и тревисти местности, храсти, трябва да се носи необходимото предпазно облекло – да се пазят крайниците, панталоните да бъдат добре прилепнати към долните крайници, с чорапи, по възможност светли дрехи с дълги ръкави . Да се използват репеленти и най-важното – оглед на тялото след посещение на рискови места. Рутинно да се оглеждат и домашните любимци“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Магдалена Баймакова.Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..