Вече повече от година COVID-19 се разпространява бързо из целия свят. Правителствата наложиха мерки, които целяха ограничение на разпространението на вируса, като затваряне на училищата, карантини, домашна изолация и други. Всяко от ограниченията се отразява на децата или на домакинството, в което те живеят. Тези обстоятелства са извън нормалното преживяване и носят стрес, тревожност и чувство за безпомощност на всички.
Част от средствата, осигурени от ЕС за подпомагане на икономиките на държавите-членки, отиват и за създаване на условия за родители, които трябва да работят, както и да продължават да се грижат за децата си. Една от оперативните програми, в които се включва и българското правителство е тази за „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020. Проект към тази програма е „Родители в заетост“, с бюджет в размер на 65 милиона лева. Целта на проекта е осигуряване на по-доброто съвместяване на професионалния с личния живот на родителите с деца от 0 до 12-годишна възраст и предоставяне на заетост на безработни лица, чрез осигуряване на възможности за полагане на грижи за отглеждане на деца. Така родителите, възползвали от тази възможност, ще продължат не само своето кариерно развитие, но ще осигурят качествена грижа за децата си.
За дейностите на проекта и кой може да се възползва от него, обясни Янка Андонова, експерт „Програми и проекти“ към Дирекция „Бюро по труда“ – Благоевград. „Набиране на заявления от родители на дете/деца от 0 до 12-годишна възраст, осигуряване на трудово посредничество на безработни родители с дете/деца, подбор на безработни/неактивни лица за определяне на възможностите им за включване в заетост, свързана с полагане на грижи за деца от 0 до 12-годишна възраст. Организиране на срещи с цел одобрение на безработните от родителите за полагане на грижи за детето/децата им. Осигуряване на грижа за децата от 0 до 5 г. вкл., непосещаващи детски ясли, заведения и предучилищни групи, на заети и безработни родители (грижата е допустима до 8 часа на ден), а на дете/деца от 0 до 12 г., посещаващи детски ясли, заведения, както и училище, на заети и безработни многодетни (вкл. самотни) родители/майки (грижата е допустима до 4 часа на ден). 72-ма родители от общините Благоевград и Симитли са се възползвали до този момент от програмата “Родители в заетост“. Така е осигурена работа също на толкова безработни лица, които получават минимална работна заплата. Всички, които се интересуват от програмата, могат да подават заявления за кандидатстване до 2023 година или до изчерпване на бюджета,“ каза Янка Андонова.
Семейство Богдански от Благоевград вече са ползвали тази програма. Тя е помогнала на двамата родители да ходят на работа по-спокойни в условията на ковид кризата. Крум Богдански, родител. “И аз, и съпругата ми ходехме на работа, бяхме спокойни, че детето ни е в сигурни ръце, както и че се дава възможност на безработни хора да работят. Определено сме доволни от програмата“.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Спаска Зашева.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..