Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.
Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.
Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.
Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.
Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.
Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.
Eдно от най-обичаните и очаквани събития за почитателите на мелнишкото вино и българските традиции – „Златен грозд“ отново събра на мегдана на най-малкия, но изпълнен с дух – град Мелник. Събитието представи най-добрите местни вина, съчетавайки ги с богата културна програма и кулинарни изкушения. Гости на първия ден на фестивала бяха Йорданка Чобанова..
Снежни приключения и незабравими емоции изпълниха ски парк „Картала“ по време на тазгодишния Зимен празник. Стотици любители на планината приеха с ентусиазъм отправените към тях забавни предизвикателства и показаха спортен дух в различни състезания, сред които ски слалом-мини, сноуборд слалом, пързаляне с шейни и теглене на въже, а победителите в тях..
Общо 14 групи взеха участие във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман". Тринайсет от групите, без домакините, участват и в конкурса на фестивала, където ще бъдат връчени награди в различни категории - атрактивност, стилистика на костюмите, маски и обредност. Сред сурвакарите в местната група има и бебе на 2 месеца и половина. В традиционния..
Повече от 200 души са събраха на протест днес в центъра на Бобов дол. Местните жители протестират срещу отказания достъп до работните места на заетите в няколко местни предприятия. Те изказаха недоволството си срещу собственик на предприятие за детайли и заготовки за тежката промишленост - фирма "Маг", който е ограничил достъпа до останалите фирми,..
Мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 34 – годишен обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества, определи Районен съд – Кюстендил. Съдът уважи искането, направено от Районна прокуратура – Кюстендил за вземане на най – тежката мярка за неотклонение. Защитата пледира за по- лека мярка:..
Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”. Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..
Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..