На 22 април (четвъртък) от 16 ч. в началото на градинката пред НДК в София, активисти от Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията /КАЖИ/, организираха пърформанс, разкриващ истината зад клетъчното отглеждане на кокошки носачки за яйца в навечерието на Великденските празници. Събитието бе част от кампанията “Разперени криле” и акцент от информационната акция преди празниците под надслов “Великден без клетки”.
Според екоактивистите, всеки от нас може да направи етичен избор, когато купува яйца за Великден и така да се включи в инициативата, подкрепяща хуманното отглеждане на кокошките.
„Целта на Кампанията е да сложим край на отглеждането на кокошки в клетки за добив на яйца в България, тоест, да сложим край на клетъчното отглеждане на кокошките, което в много други страни вече е направено. У нас обаче, около 70 % от кокошките все още се отглеждат в клетки, тоест, около 3 милиона кокошки, по-голямата част от всички кокошки в България, се отглеждат по този начин“ – коментира за Радио Благоевград Стефан Димитров, член на Управителния Съвет на Сдружение КАЖИ.
Той уточни, че затова е много важна ролята на потребителите, което ще бъде бе и основен акцент на събитието в четвъртък. Целта е да се разясни на потребителите, когато купуват яйца да го направят информирано и етично, съобразено с хуманното отглеждане на птиците.
Според социологическо проучване на “Галъп интернешънъл”, публикувано преди година, 76% от българите смятат, че не е морално отглеждането на кокошки в клетки предвид наличието на по-хуманни алтернативи, а 88% считат, че условията на отглеждане имат ефект и върху качеството на яйцата.
„Една кокошка, отглеждана в клетка има по-малко пространство от един стандартен лист хартия. В клетката тя прекарва целия си живот с още други кокошки и пространството там е толкова малко, че те не могат, дори да разперят крилете си през целия си живот. От тук идва и наименованието на Кампанията „Разперени криле“ – уточни още Стефан Димитров.
Яйцата от клетъчно отглеждани кокошки са обозначени с код 3, важно е, когато ги купуваме от магазина, да знаем това.
В европейския съюз около 50 % от кокошките носачки вече не се отглеждат в клетки. Хиляди корпорации вече са предприели мерки да спрат да произвеждат яйца с код 3. В България вече 24 корпорации са поели ангажимент да не произвеждат яйца от клетъчно отглеждани кокошки. Водещи хипермаркети у нас също вече не продават такива яйца. До 2025 г. ще бъде забранена продажбата на яйца с код 3, затова и бизнесът вече разбира проблема и подкрепя инициативата.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стефан Димитров.
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..